Şarkı Listesi          

Şarkıcı Listesi

 

Ajda Pekkan Kimdir


Ajda Pekkan

Ajda Pekkan

Ajda Pekkan
Genel bilgiler
Doğum adı Ayşe Ajda Pekkan
Doğum 12 Şubat 1946 İstanbul, Türkiye
Meslekler şarkıcı
Etkin yılları 1964–günümüz
Tarzlar Arabesk (1981-1982), Pop, Türkçe Sözlü Hafif Müzik
Plak şirketi Regal (1967-1970) Phillips (1970-1971, 1976-1980), İstanbul (1972-1976), Balet (1983-1987), Emre Plak (1990-1992), Raks (1993), Elenor (1998), Universal (2000), DMC (2006-günümüz)


Ayşe Ajda Pekkan (d. 12 Şubat 1946, İstanbul), Türk şarkıcı ve oyuncu.

Sanat hayatına sinema ile başlayan Ajda Pekkan, 1964 te B-yüzü olarak yayınlanan ilk kaydı "Göz Göz Değdi Bana"nın ardından ilk 45 liği "Her Yerde Kar Var/Onyedi Yaşında"nın beğenilmesi üzerine müzik hayatına atıldı. 1977 de yayınladığı Süperstar albümünün getirdiği başarı ile de "Süperstar" olarak anılmaya başladı. Albümün ardından Süperstar adıyla yayınladığı 3 albüm daha yayınladı. "Kimler Geldi Kimler Geçti", "Bambaşka Biri", "Hoşgör Sen" ve "Uykusuz Her Gece" gibi şarkılarıyla Türkiye de müzik tarihinde önemli bir rol oynadı.

Uluslararası anlamda pek çok yerde konserler veren Pekkan, Türkçe nin yanı sıra İngilizce, Fransızca, İtalyanca , Arapça ve Japonca olmak üzere daha pek çok dilde şarkılar söyledi. Sanatçı ulusal kamuoyunda da Türk pop divası olarak adlandırılmaktadır.

Hayatı

1946-1960: Çocukluk ve İlk Yılları

Ajda Pekkan ın babası Rıdvan Pekkan deniz binbaşısı, annesi Nevin Dobruca ise ev hanımıydı. Çocukluğu babasının işi nedeniyle Gölcük´te geçmiştir. Tek hayalinin bir çocuk sahibi olmak olduğunu belirten Pekkan, iki evlilik yapmış ve evlendiği erkeklerin her defasında sanat hayatını bırakmasını istemesi üzerine en büyük fedakârlığının çocuk yapmamak olduğunu söylemiştir. İlk estetiğini 22 yaşında yaptıran Pekkan, "100 yaşıma da gelsem estetik yaptırırım" demiştir. Pekkan ın kişisel yaşamına yönelik Sezen Aksu da "Bizlere bu yolu o açmıştır, onun sayesinde ben de buralardayım. Ajda`nın lakabı Angela`dır. Sık sık evde buluşuruz. Gizli saklımız yoktur. Birine beddua ettiğimizde  ˜Allah bize jübilesine gitmeyi nasip etsin` deriz. Ajda ne yer ne içerse ben de aynısını yer içerim." demiştir.

1960-1980: Kırk beşlikler dönemi

Kendisi gibi ses sanatçısı kardeşi Semiramis Pekkan ın desteğiyle 1961 yılında dönemin popüler gece kulubü Çatı nın sahibi olan şarkıcı İlham Gencer e ulaşan Pekkan, ilk olarak seslendirdiği Mina nın "Il Cielo In Una Stanza" şarkısıyla müzik çalışmalarına başlamış, Los Çatikos müzik topluluğu eşliğinde bir müddet sahne çalışması yapmıştır.

1963 yılında Ses Dergisi nin açtığı kapak yıldızı yarışmasına katılan Pekkan, Ediz Hun un erkekler dalında birinci, Hülya Koçyiğit in bayanlar dalında ikinci olduğu yarışmada, kadınlar kategorisinde birinci seçilmiştir. Ses Dergisi nin yarışmasında birinci olması, yenilikçi ve dikkat çeken fiziği ile ilgi toplayan Pekkan, 1963 yılında oynadığı "Adanalı Tayfur" filmi ile ilk kamera deneyimini yaşamıştır. "Adanalı Tayfur" da seslendirdiği "Göz Göz Değdi Bana" şarkısı, arka yüzünde Öztürk Serengil in seslendirdiği "Abidik Gubidik Twist" şarkısıyla birlikte 45 lik plak olarak yayınlandı.

İlk Plak: Her Yerde Kar Var

Sinemaya başlamadan önce tanıştığı Fecri Ebcioğlu, sinema yıllarında da Pekkan a yardımcı olmuş ve 1965 yılında, Pekkan a ait ilk plağı olan "Her Yerde Kar Var/17 Yaşında" plağında Ebcioğlu nun aranjmanlarını seslendirmiştir. Pekkan, Ebcioğlu nun yabancı şarkılar üzerine Türkçe sözler yazarak Türk müziğine kazandırdığı "aranjman" tarzı şarkılar söyleyen, Adamo nun ünlü şarkısını yine Adamo gibi Fransız aksanıyla söyleyerek, büyük bir ilgi karşılanmıştır.

Sahnelerden sinemaya geçen sanatçıların aksine, sinemadan sahneye geçen Ajda Pekkan, peşpeşe yayınlanan plaklarının ardından, 1967 yılında çıkardığı "İki Yabancı/Bang Bang" 45 liği ile aranjman dalında on binlerce plak satarak satış rekoru kırdı. "Dünya Dönüyor", "Saklanbaç", "Boş Sokak", "Boşvermişim Dünyaya" ve "Üç Kalp" gibi üstüste plaklar yapan sanatçı, Atina daki Uluslararası Apollonia Müzik Festivali nde; 1968 yılında "Özleyiş" ve  69 yılında "Perhaps One Day" şarkılarını seslendirmiştir. Barselona daki Akdeniz Şarkıları Festivali nde "Ve Ben Şimdi" şarkısı ile Türkiye yi temsil etmiş ve şarkıları pek çok filmde fon müziği olarak kullanılmıştır. Pekkan, Zeki Müren ile gerçekleştirdiği gazino programları yapmıştır.

1970 li yıllar

Philips firmasının desteği ile Pekkan ın seslendireceği şarkıların kayıtları Fransa daki stüdyolarda gerçekleştirilmiş, Fikret Şeneş in sözlerini yazdığı şarkılarla, Pekkan başarılı kariyerini sürdürmüştür. 1970 yılında yayınlanan "Sensiz Yıllarda/Olmadı Gitti" ve "Yağmur/Tek Yaşanırmı" plaklarıyla Pekkan başarılı bir giriş yaparken, 45 likler iyi bir satış yakalamış ve yıl sonu listelerinde yer almıştır. Üstüste gelen hit plakları ve giyimi ile Pekkan ilgi görmeye devam etmiştir.

1972 yılında İstanbul Plak a geçiş yapan sanatçı, bu firmadan ilk plağıyla beklenen başarıyı yakalayamazken, arabesk soundları içeren ikinci plağı "Dert Bende Derman Sende/Varsın Yansın Dünya" ile satış rekorları kırmıştır, Pekkan, Dert Bende Derman Sende adlı şarkısını 1993 teki eski şarkılarınden derlediği toplama albümü Hoşgör Sen de düzenlenmeden yayınlamıştır. Aynı şarkıyı 1996 daki stüdyo albümü Ajda Pekkan 1996 da da yepyeni bir düzenlemeyle yeniden seslendirmiştir.

1973 yılına gelindiğinde ise Pekkan "Kaderimin Oyunu/Kimler Geldi Kimler Geçti" 45 liğini piyasaya sürmüş, bu 45 liğinde daha çok ses getirmesi planlanan "Kaderimin Oyunu"nun B-yüzünde yer alan "Kimler Geldi Kimler Geçti" ile bir anda büyük bir patlama yaratan sanatçı, "Tanrı Misafiri/İçme Sakın" 45 liği ile de o yıl ses getirmiş, ertesi yıl "Sana Neler Edeceğim/Haram Olsun Bu Aşk" 45 liğini yayınlamıştır. Ancak sanatçı en büyük başarısını aranjörlüğünü Norayr Demirci nin ve 1975 te yayınlanan "Hoşgör Sen/Sana Ne Kime Ne" ile yakalamıştır. On binler satan plak, sanatçının o güne kadar yakaladığı en büyük başarıydı.

Pekkan, İstanbul Plak tan çıkan ve 1972 yılında çıkardığı 45 likleri hariç diğer tüm 45 liklerinde yer alan şarkılarını, Temmuz 1975 de yayınlanan ilk derleme albümü Ajda da topladı. Albümde "Erkek Adın" adında yeni bir şarkı da bulunmaktadır. Albüm büyük bir ilgi görmüştür. Albümde yer alan "Palavra Palavra" adlı şarkıya Pekkan ile Cüneyt Türel düet yapmıştır.

Bu başarıların yanı sıra Pekkan, 1976 yılında Paris in ünlü Olympia müzikholünde, pek çok şarkısının Türkçe versiyonlarını seslendirdiği, dönemin ünlü Cezayir asıllı Fransız şarkıcısı Enrico Macias ile seri konserler vermiştir. Pekkan ın 1977 de çıkan 45 liği "Viens Dans Ma Vie/Face A Face Avec Moi", Türkiye de satış rekorları kırmış, A-yüzündeki "Viens Dans Ma Vie" dilden dile dolaşan bir şarkı olmuş ve Türkiye nin yabancı dilde en çok satan plağı ünvanını kazanmıştır. Artık, o gerçek bir star statüsüne ulaşmıştı. Bir dost toplantısında Hürriyet Gazetesi sahibi Erol Simavi nin "Ajda Pekkan a star demek yetmez, ancak süperstar dersek yerini bulur." sözüyle birlikte önce sanat çevrelerinde, sonra hayranlarının arasında, daha sonra da tüm ülkede "Süperstar" ünvanıyla anılır oldu. 1977 yılında bu ünvanını ilk kez resmileştiren, o güne kadar benzeri görülmemiş bir kapak tasarımı ve prodüksiyonla piyasaya sunulan, "Baksana Talihe", "Kim Ne Derse Desin", "Gözünaydın" ve "Hancı" gibi şarkıların yer aldığı albümü "Süperstar"ı hazırladı. Aynı yıl Tokyo daki Yamaha Müzik Festivali nde "A Mes Amours" şarkısıyla elde ettiği başarılı netice, 70 lerin başında, yurtdışında, ilk olarak, Almanca ve daha sonra Fransızca, Japonca ve Yunanca 45 lik plakları satışa sunuldu. Pekkan, yine o dönemlerde Tahran da konser verdi ve daha sonra TV de yayınlanan bu konser Türk izleyicisi tarafından da ilgi gördü. Ajda Pekkan ın  77 ve  78 yıllarında Fransa da ses getiren 45 lik çalışmaları yapmasına ve sonunda "Pour Lui" isimli Fransızca albümünü hazırlamasına önayak oldu.

Halk konserleri, sahne çalışmaları ve konuk sanatçı olarak katıldığı uluslararası organizasyonlar ile başarısını pekiştiren Ajda Pekkan, 1979 yılında "Bambaşka Biri", "Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile", "Ya Sonra", "Dile Kolay" ve "Yeniden Başlasın" gibi klasikleşmiş hitlerin yer aldığı Süperstar serisinin ikinci albümü "Süperstar II"de bir kez daha her daim zirvede olduğunu kanıtlamış oldu. 70 li yıllarda defalarca yılın sanatçısı seçildiği gibi şarkıları da liste başlarından inmedi, çeşitli ödüller kazandı.

1980-1989: Seksenli yıllar

Pekkan, 1980 Eurovision Şarkı Yarışması öncesinde bir kartpostal resimde Ajda Pekkan, 15 Nisan 1980.
Pekkan, 1980 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali nde Petrol parçasını seslendirirken.

O seneye kadar, Türkiye yi temsil etme görevinin, eleme usulüyle belirlendiği Eurovision şarkı yarışmasına 1980 yılında atama yoluyla Ajda Pekkan seçildi. İlk önce tespit edilen 5 bestecinin şarkılarının jüri tarafından 3 e düşürülmesiyle, "Bir Dünya Ver Bana", "Olsam" ve "Petroil" ile Tv ekranlarında boy gösterdi. "Petroil"ın Türkiye yi temsil etmesine karar verilen gece sonunda, ülkemizde bir ilk gerçekleşti ve henüz plağı satışa sunulmamış bir şarkı tüm halk tarafından ezbere söylenir oldu. Kulis faaliyetlerinin yetersizliği, şarkının siyasi hicivli yapısı ve yarışma gecesindeki organizasyon bozuklukları neticesinde Ajda Pekkan bu yarışmada hayal kırıklığı yaratan bir derece aldı. Süperstar ı bir hayli küstüren bu yarışmadan sonra bir süre dinlenme kararı alıp ABD ye yerleşti.

70 lerin sona ermesiyle birlikte Pop Müzik in cazibesini yitirip, Alaturka ve Arabesk e yönelindiği yıllarda "Sen Mutlu Ol" ve "Sevdim Seni" isminde hafif müzik ve alaturka sentezi iki albüm yaptı. "Sen Mutlu Ol" albümü büyük ilgi gördü. Ancak Süperstar ın bir türlü içine sinmeyen ve kendi isteği doğrultusunda gerçekleşmeyen, ısmarlama olarak hazırlanan "Sevdim Seni" albümü Ajda Pekkan" hayranlarının beklediği renkten ve kıvamdan uzaktı. Yerli bestecilerle çalışmaktan beklediği verimi alamayan Ajda Pekkan, 70 lerde kendi önderliğinde yükselen aranjman akımına geri döndü. "Süperstar 83 Show"uyla sahnelerde fırtına gibi eserken, en başarılı çalışmalarında yanında olan Fikret Şeneş le birlikte çalıştığı "Uykusuz Her Gece", "Son Yolcu" gibi şarkıların yer aldığı "Süperstar 83" albümüyle yeniden gönülleri fethetti. Reklam filmleri, Tv programları, sahne çalışmalarıyla ikinci baharını yaşayan Süperstar,  84 yılının sonlarında yapımcılarının ve yakın çevresinin ısrarıyla dönemin popüler gruplarından Beş Yıl Önce On Yıl Sonra ile bir albüm hazırladı. "O Benim Dünyam" şarkısıyla yeniden çıkış yakalayan Ajda Pekkan, bu şarkıyla büyük başarılara imza atarken yeni ekibiyle beraber birçok konser verdi.  87 yılında Ülkü Aker ve Fikret Şeneş in sözlerini yazdığı "Kim Olsa Anlatır", "Yalnızlık Yolcusu" gibi şarkılarla, özel hayranları için eşsiz olarak nitelenen ve o dönemin gençleri için unutulmaz bir albüm olmasına rağmen "Süperstar 83" adlı albümün gölgesinde kalan "Süperstar 4" albümünü hazırladı. Sonrasında yaptığı evlilik nedeniyle aldığı müziği bırakma kararı tüm müzik severleri üzse de, müzikten ayrı geçen günlerinde yaşadığı boşluk hissi neticesinde yeniden müziğe dönüş kararı verdiği sıralarda, 1989 yılının sonunda evliliği de sona erdi.

1990 lı yıllar

Pop müziğinin çıkmaza girdiği günlerde, Aralık 1989 da tanıtım partisi düzenlediği "Ajda 90" albümünü Şubat 1990 da piyasaya sürdü. Popta yeni arayışlar ve sanatçılar ortaya çıkarken "Yaz Yaz Yaz" ile ortalığı kasıp kavurdu. Yarısı yerli beste, yarısı aranjman olan bu albüm, Ajda Pekkan ın muhteşem bir şekilde döndüğünün göstergesiydi. "Sana Bana Yeter", "Resmin Yok Bende", "Her Yaşın Bir Güzelliği Var" ve "Olur Ya" gibi şarkılar da albümdeki diğer hitlerdi. Peşi sıra başlayan Rumelihisarı konserleriyle Süperstar, sevenlerini kaldığı yerden büyülemeye devam etti. Aynı yılın sonlarına doğru Ajda Pekkan ın isteği dışında yayınlanan, ancak hayranlarını memnun eden "Unutulmayanlar" adlı toplama albümü yayınlandı.Bu albümde Ajda Pekkan ın ."Sen Mutlu Ol" albümündeki sevilen parçalar yer almaktadır.

Ertesi yıl "Seni Seçtim" albümünü yayınlayan Pekkan, bu albümde Şehrazat, Garo Mafyan ve o günlerde adı daha duyulmamış olan Mustafa Sandal ile çalıştı. Önceki albüme göre daha az ilgi gören bu albüm, yine de beğenildi. "Sevgide Seni Seçtim, "Oyun Etti Gözlerim" ve "Vazgeçme" şarkıları albümdeki sivrilen şarkılardı. Ajda Pekkan bu albümle birlikte 2 yıl daha sürdüreceği ünlü İstanbul konserlerine başladı. Konserler sonraki albüm Ajda 93 kapsamında da yapılırken, en önemli ayakları Hisar ve Bostancı konserleriydi.

Pekkan, 1992 yılının ikinci yarısında yeni albüm hazırlıklarına başladı. İsviçre, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye de kaydedilen, albümdeki şarkıların neredeyse hepsinin yerli bestecilerden alındığı Ajda 93 albümü, Mayıs 1993 te piyasaya sürüldü. Albüm 500.000 satarak yılın en çok satan albümlerinden biri oldu. Video kliplerde görselliğe önem veren Ajda Pekkan, albümdeki neredeyse tüm şarkılara farklı temalarda klip çekti. "Sarıl Bana", "Oyalama Beni", "Yok", sözleri Sezen Aksu ya ait olan "Ağlama Anne" ve "Eyvah" gibi parçalar 1993 ün en büyük hitleri oldu. Aynı yıl kendi rızası dışında yayınlanan ve hayranlarının oldukça ilgi gösterdiği toplama albümü "Hoşgör Sen" yayınlandı.

Bu yapımlar haricinde; yine 1993 yılında, çeşitli sanatçıların katılımıyla hazırlanan, "Sevgiyle 93" aldı albümde, farklı sanatçılarla birlikte "Sev Dünyayı" ve solo olarak Turhan Yükseler in düzenlemesiyle, "Sensiz Yıllarda" adlı şarkıları seslendirmiştir. 1995 yılında, Yapı Kredi Bankası nın, özel müşterileri için, hazırlatmış olduğu "Altın Yıllar Altın Şarkılar" albümünde, Selçuk Başar ın düzenlemesiyle, "Kimler Geldi Kimler Geçti" şarkısını yeniden seslendirmiştir.

1996 yılında "Ajda Pekkan" albümü yayınlayan sanatçı olumsuz eleştiriler aldı. Albüm en az satılan albümler arasındaydı. Sahne çalışmalarına aralıksız devam eden Ajda Pekkan,  98 yılında, eski şarkılarının yeni düzenlemelerini seslendirdiği; "The Best of Ajda" albümüyle iki yıllık bir aranın ardından bir kez daha izleyici ve dinleyicileriyle buluştu. Yüksek satış grafiği yakalayan bu albümle, geçmişten bugüne değin iz bırakmayı başarmış onlarca Ajda Pekkan klasiğini genç kuşaklarla buluşturdu. Sanatçı, 1998 yılında, profesyonel sanat yaşamının 35. yılında, Kültür Bakanlığı nca Devlet Sanatçılığı ile onurlandırıldı.

2000 li yıllar

Yüksek satış grafiği yakalayan,  98 tarihli, "The Best of Ajda" albümünü takiben, 2000 yılında çift CD&MC formatındaki "Diva" albümü piyasaya çıktı. Bu albümde Ajda Pekkan ın eski şarkılarının yeni yorumlarının yanı sıra, "Mutlu Bütün Şarkılar" ve "Aşka İnanma" gibi iki yeni şarkı ve kardeşi Semiramis Pekkan ın eski şarkılarından "Dert Ortağım Benim" ile "Bu Ne Biçim Hayat"ın da Ajda Pekkan yorumları yer aldı. Büyük başarı elde eden bu albümün şarkılarından "Bir Günah Gibi", dünyaca ünlü DJ Claude Challe nin "Buddha Bar" serisinde yer aldı. 2000 yılında Monako da Monte Carlo Sporting D été Müzikholü nde dünyaca ünlü sanatçılarla birlikte sahne alan Süperstar a, Kültür Bakanlığı nca, bir de "Prestige de la Turquie avec Ajda Pekkan" üst başlıklı, Türkiye yi tanıtıcı, bir kısa video hazırlatıldı. 60, 70 ve 80 li yıllarda pek çok filmde fon müziği olarak kullanılan Ajda Pekkan şarkılarından sonra Ajda Pekkan ın sesi, 2001 yılı içerisinde sinemalarda gösterime giren Ferzan Özpetek in yönetmenliğini yaptığı, "Cahil Periler" filminde "Bambaşka Biri" ve Meksika da yayınlanan bir pembe dizide de "Bir Günah Gibi" şarkıları ile yer aldığı filmlere renk kattı. Sadece şarkı söyleyerek kendini istediği kadar ifade edemediğini düşünen ve 60 lardaki beyaz perde macerasını yeniden tatmak isteyen Ajda Pekkan, 2002 yılında, "Şöhret Sandalı" adlı sinema filminin, Halil Ergün le, başrollerini paylaştı.

2003 yazında, üç yıllık bir aranın ardından, "Sen İste" ile yeniden sevenleriyle buluşan Ajda Pekkan, bu single prodüksiyonunu takiben, yeni albüm yapma hazırlığına girdi, fakat bu yeni single ın habercisi olduğu albüm hiç yayınlanmadı. 2005 yazında, Kanal D ekranlarında çok beğenilen "Superstar Show" adlı bir televizyon programı yapmaya başladı. 11 Haziran 2006 da "Cool Kadın" adlı albüm piyasaya çıktı ve göstermiş olduğu başarıdan ötürü, MÜYAP tarafından Altın Plak la ödüllendirildi. 2007 yılı içerisinde, "Ajda Disco da" adıyla, birden fazla DJ ile bir dizi konser gerçekleştirdi. 2008 in Haziran ayında Polisan sponsorluğunda İstanbul, Ankara ve İzmir de konserler veren sanatçı, konserlerde seyirciler tarafından büyük beğeni toplayan iki yeni şarkısını, "Flu Gibi" ve "Gerisi Hikaye"yi, seslendirdi. Ünlü sanatçı bu konserleri takiben, yepyeni albümü " Aynen Öyle"yi 24 Temmuz 2008 itibariyle izleyici ve dinleyicileriyle buluşturdu.

2009 baharında Serdar Ortaç tan "Resim" adlı bir beste alan Pekkan, 21 Mayıs tarihinde bu şarkıyı single olarak yayınlayadı ve 22 Mayıs ta Beyaz Show da ilk kez seslendirdi.

2011 Haziran ında Yakar Geçerim adlı single yayınladı.

Müzisyenlerle ilişkileri

Türk pop müziğinin en saygı değer ismi olarak görülen Pekkan ın bu sıfatla birlikte sanat dünyasındaki pek çok isimle de hatırı sayılır ilişkileri var. Güldünya projesi kapsamında Bakırköy Kadın Tutukevi ni ziyaret eden Pekkan, orada tutuklu bulunan Deniz Seki ye destek verdi. Onun dışında Sezen Aksu yla da gönül dostluğu bulunan Pekkan, çok sık olmasa da Nilüfer ve Nükhet Duru yla görüşmeyi ihmal etmiyor. Müzik dünyasından Sertab Erener, Funda Arar ve Bengü gibi isimleri beğenen,Hande Yener ve İzel gibi isimlerin eski şarkılarına benzer tarzda şarkılar okuyan Pekkan, dönemin korsan ve repertuar sıkıntısına rağmen yeni isimlere güveniyor.

Diskografi

Yıl Albüm adı Söz Müzik Düzenleme Yapımcı
1968 Ajda Pekkan Fecri Ebcioğlu Çeşitli Bilinmiyor Regal Plak
1969 Fecri Ebcioğlu Sunar: Ajda Pekkan
1972 Ajda Pekkan Vol. III Fecri Ebcioğlu & Bora Çakır Durul Gence
1975 Ajda Fikret Şeneş Norayr Demirci İstanbul Plak
1976 La Fete a L’Olympia Bilinmiyor Enrico Macias Bilinmiyor Philips Music
1977 Süperstar Fikret Şeneş Çeşitli Norayr Demirci
1978 Pour Lui Michel Jouveaux & Danielle Vézolles Jeff Barnel Bilinmiyor
1979 Süperstar II Fikret Şeneş Çeşitli Onno Tunç
1981 Sen Mutlu Ol Çeşitli Yıldırım Gürses Garo Mafyan Yaşar Plak
1982 Sevdim Seni Çiğdem Talu & Ülkü Aker Garo Mafyan & Selçuk Başar
1983 Süperstar III Fikret Şeneş Çeşitli Garo Mafyan Balet Plak
1985 Ajda Pekkan ve Beş Yıl Önce On Yıl Sonra Mehmet Teoman
1987 Süperstar IV Ülkü Aker & Fikret Şeneş Turhan Yükseler
1989 Unutulmayanlar Çeşitli Yıldırım Gürses Bilinmiyor Yaşar Plak
1990 Ajda 90 Fikret Şeneş Çeşitli Garo Mafyan Emre Plak
1991 Seni Seçtim Şehrazat Şehrazat & Garo Mafyan
1992 Hoşgör Sen Fikret Şeneş Çeşitli Norayr Demirci İstanbul Plak
1993 Ajda 93 Aşkın Tuna & Ülkü Aker Norayr Demirci Raks Müzik
1996 Ajda Pekkan Çeşitli Çeşitli Tempa Foneks
1998 The Best of Ajda Fikret Şeneş Zafer Haznedaroğlu Elenor Müzik
2000 Diva Volga Tamöz Universal Neşe Müzik
2006 Cool Kadın Sezen Aksu Kıvanch K. DMC
2008 Aynen Öyle Şehrazat & Bülent Yetiş Şehrazat & Bülent Yetiş Volga Tamöz
2011 Farkın Bu Çeşitli Çeşitli Sinan Akçıl & Cem İyibardakçı

Filmografi

Yıl Film Rol Notlar
1963 Şıpsevdi Filiz
Kendini Arayan Adam Gönül
Adanalı Tayfur Filiz
Şaşkın Baba

Öpüşmek Yasak Sema Selamet
1964 Abudik Gubidik

Çanakkale Aslanları

Plajda Sevişelim Ressam Lale
Kaynana Zırıltısı Fatma
Avare

Hızır Dede

Koçum Benim

Sokakların Kanunu Emine
1965 Artık Düşman Değiliz Alev
Cici Kızlar Nermin Gürsoy Çiftbaş
Kart Horoz Hizmetçi Fatoş
Kolla Kendini Bebek

Pantolon Bankası

Şakayla Karışık Ayla
Şepkemin Altındayım

Yabancı Olduk Şimdi

Bir Caniye Gönül Verdim

Şehvetin Esiriyiz Sevim
Babamız Evleniyor Leyla
Sevdalı Kabadayı

Taçsız Kral Hülya
Dalgacı Mahmut

Berduş Milyoner

Helal Adanalı Celal

Bir Gönül Oyunu

Lafını Balla Kestim

Sevinç Gözyaşları Filiz Erkmen
1966 Avare Kız Ayla Doğanoğlu
Kara Tren Türkan
Şoför Deyip Geçmeyin

Seher Vakti Ajda
Ümit Sokağı

Düğün Gecesi Güler
Siyah Otomobil Selma Film şarkılarını seslendirmiştir.
Dişi Düşman İren
Dağda Silah Konuşur

Günah Çocuğu

Affet Sevgilim Leyla
Ayrılık Şarkısı

Erkek Severse Serap
1967 Harun Reşid in Gözdesi Dilaram
1968 Kalbimdeki Yabancı
Film şarkılarını seslendirmiştir.
1969 Tatlı Günler

Hancı
Film şarkılarını seslendirmiştir.
2002 Şöhret Sandalı Yelda
2013 Romantik Komedi 2: Bekarlığa Veda
Film şarkılarını seslendirmiştir "Yakar Geçerim".

kaynak wikipedi

Ekleyen:Kerim Cengiz

Ajda Pekkan Şarkıları, Video Klipleri

Rastgele Şarkıcılar

 
 
 

© Video Klip İzle, Albüm Dinle, Şarkı Sözleri | zindemuzik.com