Şarkı Listesi          

Şarkıcı Listesi

 

Funda Arar Kimdir


Funda Arar (d. 8 Nisan 1975, Ankara), Türk şarkıcı.

Özel Hayatı
İlk öğrenimini Ankara Ahmet Vefik Paşa İlköğretim Okulu'nda, orta ve lise öğrenimini Muğla ve Adapazarı'nda tamamlayan Arar, 1996 yılı İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı mezunudur. Eğitiminin ardından iki yıl boyunca müzik öğretmenliği ve sahne çalışması yapan sanatçı Musevi kökenli Febyo Taşel ile evlidir. Evlilik günü için 28 Haziran ve 29 Haziran tarihileri arasında İstanbul'da yapılan Nato Zirvesi'ni seçtiğini belirten Arar, "Farklı bir tarihte evlenmeyi düşünüyorduk ama fazla duyulmasın diye bugünü seçtik" demiştir. Arar, bir röportajında eşi Taşel için, "O benim ne istediğimi çok iyi biliyor, ben de onun ne beklediğini biliyorum. Ama biz çalışırken aramızda sevgili ya da karı-koca ilişkisi olmuyor" demiştir.

Müzikal Kariyeri

1999-2002 arası
Arar, 2009 yılında bir konserde.

   Sevgilerde (albüm), Sevgiliye (Funda Arar albümü), ve Alagül (albüm)

Yaklaşık bir buçuk yıl albüm çalışmalarını sürdüren Funda Arar, ilk albümü "Sevgilerde"'yi 11 Şubat 2000'de çıkardı. Sevgilerde albümünde Necip Fazıl Kısakürek'in şiiri "Kaldırımlar"'ı seslendirmiştir. Albümde Kaldırımlar'ın Yanı sıra Behçet Necatigil'in "Sevgilerde", Gülsüm Cengiz'in "Yağmur", Şeyda Kılınç'ın "Ay Doğmadan Gel" şiirleride yer almaktadır.

Arar, ikinci albüm çalışması olan, "Aysel" albümünde 50'li yıllara ait şarkıları seslendirmiş. Ardından "Sonu Yok Bu Aşkın" albümünü çıkaran sanatçı 2001 yılının Şubat ayında ise Kıraç ile birlikte yaptığı düet albümünü çıkardı. Albümde yer alan "Sevgiliye" adlı şarkı Arar'ın ilk klip çalışması olmuştur. "Sevgiliye" albümünde yer alan bazı şarkıları ise Funda Arar'ın bestelediği şarkılardır. Albümde yer alan ve söz ile müziği Funda Arar'a ait "Seni Düşünürüm" şarkısına klip çekilmiştir. Sanatçı Magazin Gazetecileri Derneğinden 2002 yılında ise Ali Tufan Kıraç ile birlikte yaptığı "Sevgiliye" albümü ile en iyi çıkış yapan sanatçı ödülü kazanmıştır.

2002 senesinin Mart ayında "Alagül" albümünü çıkaran sanatçıya, Alagül albümünde yer alan 12 şarkıdan, 6 şarkının bestesi aittir. Albümde, geçmişte Erkin Koray'ın seslendirdiği "Arapsaçı" şarkısına da Arar'ın yorumu ile yer verilmiştir.


2003-2006 arası

   Sevda Yanığı (albüm) ve Son Dans (albüm)

2003 yılının Ekim ayında çıkartmış olduğu üçüncü solo albümü "Sevda Yanığı" çıkaran sanatçı albüm ile aynı ismi taşıyan Sevda Yanığı adlı parçaya klip çekmiştir. Albümünde Ahmed Arif'e ait "Haberin Var mı" adlı parçayı tekrar yorumlayan Arar, Sevda Yanığı albümü ile 31. Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek Yarışmasında En İyi Çıkışı Yapan Sanatçı ödülünü kazanmıştır. Arar, 2,5 yıl aradan sonra 3 Mart 2006 tarihinde Son Dans adlı albümünü çıkartmış ve albümün ilk parçası olan Karartma Günleri çıkış klibi olmuştur. Sanatçı, geçmişte Bergen'in seslendirdiği Benim İçin Üzülme adlı şarkıyı yeniden yorumlayarak albümde yer vermiştir.

2007-2009 arası

   Rüya (Funda Arar albümü) ve Zamanın Eli

2006 - 2007 yıllarında Arar, sanatçı Kıraç ile yaptığı Gölgeler programında şarkılar seslendirmiştir. Ayrıca 2007 senesinde toplam satış rakamlarına göre düzenlenen MÜ-YAP Müzik Ödülleri kapsamında "Son Dans" albümü ile "Platin Ödül" kazanmıştır. Sanatçı, Serhat Hacıpaşalıoğlu başkanlığında Murat Boz, Işın Karaca, Hayko Cepkin, Emre Aydın, Fuat Güner, İlhan Şeşen, Nev, Seyyal Taner, Olcayto Ahmet Tuğsuz, Mehmet Teoman, İzzet Öz gibi birçok ünlü isimle 12. Kasdav Liselerarası Müzik Yarışması nda jüri koltuğunda yer almıştır. Arar, 2008 yılında Rüya adlı bir Türk Sanat Müziği albümünü çıkaran Arar, 2,5 yıl aranın ardından Zamanın Eli adlı albümünü 6 Mart 2009 tarihinde çıkarmıştır.

2010 sonrası

  Aşkın Masum Çocukları (albüm)

Sanatçı, 2009 yılında çıkardığı "Zamanın Eli" albümünün ardından, Aşkın Masum Çocukları (albüm) adlı son albümünü 10 Şubat 2011 tarihinde yayınlamıştır. Arar bu albümünde de Nazım Hikmet'in bir şiirini yorumlamıştır. Albümde yer alan "Sevdiklerim" adlı şarkının söz ve müziğide sanatçıya aittir.

Albümleri

2000: Sevgilerde
2001: Sevgiliye
2002: Alagül
2003: Sevda Yanığı
2006: Son Dans
2008: Rüya
2009: Zamanın Eli
2011: Aşkın Masum Çocukları
2012: Sessiz Sinema

Ödülleri

Yıl Ödül veren organizasyon Kategori
2002 Magazin Gazetecileri Derneği Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı
2003 31. Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı
2004 32. Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı
2006 Marmara'nın En'leri (Marmara Üniversitesi) En İyi Kadın Pop Sanatçısı
Yılın Yıldızları (Yıldız Teknik Üniversitesi) Yılın En Beğenilen Kadın Sanatçısı
Our Future Müzik Ödülleri En İyi Kadın Pop Sanatçısı
Our Future Müzik Ödülleri En İyi Şarkı Sözü (Camdan Kalp - Günay Çoban)
Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Yılın En İyi Müzik - Eğlence Programı (Gölgeler)
2007 5. MÜ-YAP Müzik Ödülleri Platin Albüm (Son Dans)
2009 Quality of Magazine Dergisi Ödülleri En Quality Kadın Sanatçı
İstanbul FM Müzik Ödülleri En İyi Kadın Sanatçı Albümü (Zamanın Eli)
16. Kral Tv Video Müzik Ödülleri Yasal Ortamda En Çok İndirilen Şarkı (Yak Gel)
2010 16. Siyaset Dergisi Ödülleri Yılın En İyi Yorumcusu
Türkiye'nin En'leri En Beğenilen Kadın Ses Sanatçısı
2012 3. Quality Ödülleri En Quality Kadın Sanatçı

funda arar, funda arar albumleri, funda arar albümleri, funda arar şarkıları, en güzel funda arar şarkıları, funda, arar

Ekleyen:Zinde Müzik

Funda Arar Şarkıları, Video Klipleri

Rastgele Şarkıcılar

 
 
 

© Video Klip İzle, Albüm Dinle, Şarkı Sözleri | zindemuzik.com