Şarkı Listesi          

Şarkıcı Listesi

 

Gökçe Kimdir


Doğum adı    Gökçe Dinçer
Doğum         9 Eylül 1979 İstanbul, Türkiye
Meslekler      Şarkıcı,Söz yazarı,Besteci,Baterici
Etkin yılları    2007-günümüz
Tarzlar          Pop rock, alternatif
Plak şirketi    Pasaj
Resmî sitesi  gokcedincer.com

Gökçe Dinçer (d. 9 Eylül 1979), bilinen sahne adıyla Gökçe,Türk şarkıcı,söz yazarı ve bestecidir. İlkokul yıllarında piyano ve bateri öğrendi. Üniversite yıllarında çeşitli amatör gruplara solistlik yaptı. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden sanat yönetimi olarak mezun oldu. 2 yıl boyunca bir reklam şirketinde çalıştıktan sonra hayatına müzisyen olarak devam etme kararı aldı. Üç bayandan oluşan bir grupta bateri çalmaya başladı. Yaklaşık iki sene kadar çeşitli şehirlerde konserler verdi.
Gökçe,2007'de ilk albümü Böğürtlenli Reçel ve 2009'da Beş Kuruş Yok adlı albümlerini çıkardı. Bu albümlerden "Aradım Seni","Vay Be Ben Neymişim","5 Kuruş" ve "Anladım Ki" Türkiye çapında hit oldu. Temmuz 2011'de "Tuttu Fırlattı" şarkısı ile Türkiye resmi şarkı listesinde 1 numara oldu ve bunu başaran tek rock şarkısı olmayı başardı. Aynı zamanda YouTube'da en çok izlenen Türkçe kadın müzik videosu rekorunu kırdı. Ocak 2012'de üçüncü albümü Kaktüs Çiçeği'ni çıkardı. İlk video klibi "Ne Yapardım?" sanatçının en büyük hitlerinden biri haline geldi. Son olarak "Oh Olsun" adlı şarkısını kliplendirdi.
Gökçe,"Tuttu Fırlattı" ile Youtube'da en çok izlenen Türkçe kadın müzik videosu rekoruna sahiptir. 2012'deki yükselen başarı grafiği ile Altın Kelebek Ödülleri'nden "En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı" seçildi. Azerbaycan'da düzenlenen The First 2012 ödül töreninde "Yılın Pop Sanatçısı" ödülünü aldı. Yine 2012'de Pınar Kido'nun reklam yüzü oldu ve reklamın yarışması sanatçının hit şarkısı "Tuttu Fırlattı" üzerine yapıldı.

Hayatı ve kariyeri
1979–2007: İlk Dönem ve kariyeri Başlangıcı
Müzisyen bir babanın kızı olan Gökçe, İstanbul’da doğdu. Müzik hayatına ilkokul yıllarında aldığı piyano dersleriyle başladı, gelecekte müzisyen olacağının sinyallerini veriyordu. O yıllarda Konservatuar Piyano Bölüm Başkanı Ergican Saydam’dan özel dersler aldı. Ortaokul yıllarına geldiğinde gitara merak salan Gökçe, babasından gitar öğrenmeye başladı. Lise son yıllarında, şarkı sözleri yazmaya ve besteler yapmaya başladı Babasının müzisyenliği nedeniyle, tatil dönemlerinde sahne ve tiyatro kulislerinde vakit geçirme fırsatı bulan Gökçe, müziğin yanı sıra Şahika Tekand tiyatro okuluna giderek 2 yıl oyunculuk dersleri aldı.
Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Yönetmenliği bölümünü kazanan Gökçe, bir yandan okuluna devam ederken diğer yandan müzik gruplarında şarkı söylemeye ve davul çalmaya başladı. Üniversiteden mezun olduktan sonra 2 yıl bir reklam şirketinde sanat yönetmeni olarak çalıştı. Bu süre içinde bir de kız grubu kuran Gökçe artık grubuyla konserler verip, bazı mekânlarda da sahne alıyordu. Aynı dönemlerde tamamıyla müzik yapmaya karar vererek sanat yönetmenliğini bıraktı ve 3 bayandan oluşan grubuyla davul çalmaya başladı.
20 yaşından beri yaptığı besteleri ve birikimlerini bir albümde toplamaya karar veren Gökçe prodüktörlüğünü ve aranjörlüğünü üstlenen Alen Konakoğlu ile stüdyo çalışmalarına başladı. 2007 senesinde Bora Yeter'le tanışan Gökçe, aynı dönemde Bora Yeter vasıtasıyla tanıştığı yapım firması Pasaj Müzik'le anlaşarak ilk albüm çalışmalarına başladı.
2007–11: Böğürtlenli Reçel ve Beş Kuruş Yok
Gökçe ilk albümü Böğürtlenli Reçel'i Pasaj Müzik etiketiyle Haziran 2007'de piyasaya sürdü. Albümdeki 7 şarkının söz ve müziği Gökçe'ye aittti. Bunun dışında Ferda Orçun Aca'nın bir şarkısı ve Alen Konakoğlu'nun iki bestesi albümde yer aldı. Çıkış şarkısı olarak "Aradım Seni" seçildi ve ilk klip bu şarkıya geldi. İkinci şarkısı ise Ferda Orçun Aca'nın söz ve müziğini yazdığı "Vay Be Ben Neymişim"'e geldi. Bu teklilerle elde ettiği başarılar üzerine Kral TV Video Müzik Ödülleri ve Powertürk Müzik Ödülleri'nde "En İyi Çıkış Yapan Sanatçı" adaylıklarını elde etti. Diğer teklileri ise "Böğürtlenli Reçel","Her Gece" ve "Seviyorum Özlüyorum" oldu.
2009'da ikinci albümü Beş Kuruş Yok'u piyasaya çıkardı. Bu albüm daha karamsar bir albümdü. Gökçe kendi acı gerçeklerini bu albümde dinleyenlere yansıttı. Albümde bulunan 9 şarkıdan 8'i Gökçe'ye aitti. Bu albümde üç düet —Hayko Cepkin,Esin İris ve Serdar Barçın— yer almıştır. Ayrıca daha önce Leman Sam'ın seslendirdiği "Anladım Ki" bu albümde coverlanmıştır. Albümün çıkış şarkısı R&B-rap sanatçısı Esin İris ile düet yaptığı "5 Kuruş"'a geldi. Diğer tekliler ise albümde en çok beğeni alan "Anladım Ki","Hayat" ve Serdar Barçın düeti "Şehir oldu.
2011–günümüz: Tuttu Fırlattı ve Kaktüs Çiçeği
Gökçe, 2011'in Haziran ayında Alen Konakoğlu prodüktörlüğünde "Tuttu Fırlattı"'yı dijital platrofmda satışa sundu. Ünlü bir anonim bir Balkan eseri "Tutti Frutti" nakaratta kullanıldı. Şarkının geri kalan kısmını Gökçe besteledi ve sözlerini Esin İris ile birlikte yazdı. Şarkının videosu 12 Mart 2012'de YouTube'da Gülben Ergen ve Mustafa Sandal'ın düeti "Şıkır Şıkır"'ın düetini 13.000.000 tıklanmayla geçti. Daha sonra ilk kez 13-18 milyon barajlarınca ilk kere tıklanan ilk Türk videosu oldu. 22 Ekim 2012'de Murat Dalkılıç'ın "Bir Güzellik Yap" adlı şarkısı 18,355,561 tıklanmayla rekoru Gökçe'nin elinden aldı. Halen en çok tıklanan Türk kadın müzik videosu rekoruna sahiptir. "Tuttu Fırlattı",İTÜ EMÖS Yılın En BaşArı'lıları ödül töreninde "Yılın En BaşArı'lı Şarkısı" seçildi. 1 Şubat 2012 tarhinde içinde "Tuttu Fırlattı"'nın da bulunduğu Kaktüs Çiçeği albümü yayımlandı. Albümde bir Türk sanat müziği olan "Kıskanırım Seni Ben" coverladı. Ayrıca Miss Platnum’um “Mercedes Benz” şarkısına Türkçe sözler yazan Gökçe,bu şarkıyı albüme "Kime Ne?" adıyla yer verdi. Alen Konakoğlu prodüktörlüğünde hazırlanan albümün çıkış şarkısı "Ne Yapardım?" oldu. Klibin yönetmenliğini albüm fotoğraflarını da çeken Burak Ertaş gerçekleştirdi.
Bu hızlı çıkışın ardın 2012 Altın Kelebek Ödülleri'nden "En İyi Çıkış Yapan Solist" ödülünü aldı. Törende "Tuttu Fırlattı" ve "Ne Yapardım?" şarkılarını büyük bir şovla performans gerçekleştirdi. Ancak Gökçe'nin 4 yıllık bir sanatçı olduğunu söyleyenler üzerine Gökçe: "Bu ödül daha çok ‘2011’in en çok dikkat çeken’i gibi bir ödül. Müzik kanalı ödülü değil. Ben esas çıkışımı geçtiğimiz yıl “Tuttu Fırlattı”yla yakaladım. Hürriyet okurları da 2011’in en iyi çıkış yapanı olarak beni görmüşler, sağolsunlar." dedi. Aynı yıl gerçekleştiren Aslan Max 23 Nisan Ödülleri'nde "Tuttu Fırlattı","En Sevilen Şarkı" ödülünü aldı. 15 Ağustos 2012'de albümden çıkan üçüncü şarkısı "Oh Olsun"u Onur Yayla yönetmenliğinde kliplendirdi. Bu sırada Gökçe,Pınar Kido markasının yeni yüzü oldu. Reklam filminde "Tuttu Fırlattı" şarkısı kullanıldı. kido.com.trnin yaptığı yarışmada,yarışma şarkısının "Tuttu Fırlattı" olması için de anlaşıldı.  Gökçe'nin Kaktüs Çiçeği albümün başarısı ülke sınırlarını aştı. Azerbaycan'ın Bakü kentinde düzenenlenen The First 2012 ödül töreninde "Yılın Popçusu" seçildi. Bununla ilgili olarak: " İlk defa ülkemin dışında bir ödülüm oldu. O da kardeş ülke Azerbaycan'dan geldi. Çok mutluyum" dedi. 2012 Elle Style Ödülleri'nde en still sahibi müzik kadın sanatçısı olarak aday gösterildi.

Diskografi
    Böğürtlenli Reçel (2007)
    Beş Kuruş Yok (2009)
    Tuttu Fırlattı (2011)
    Kaktüs Çiçeği (2012)

Ödül ve Adaylıkları
Yıl     Aday Çalışma     Ödülü veren organizasyon     Ödül                 Sonuç
2008     Gökçe         Powertürk Müzik Ödülleri          En İyi Çıkış Yapan Sanatçı Adaylık
2008     Gökçe         Kral TV Video Müzik Ödülleri     En İyi Çıkış Yapan Sanatçı Adaylık
2012     Gökçe         Altın Kelebek Ödülleri              En İyi Çıkış Yapan Solist    Kazandı
2012     Tuttu Fırlattı İTÜ EMÖS Yılın En Başarılıları    Yılın En BaşArılı Şarkısı      Kazandı
2012     Tuttu Fırlattı Aslan Max 23 Nisan Ödülleri     En Sevilen Şarkı               Kazandı
2012     Gökçe         Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri  En İyi Rock Sanatçısı         Kazandı
2012     Gökçe         Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri  Gerçek Pop Ödülleri          Adaylık
2012     Gökçe         The First 2012(*)                   Yılın Pop Sanatçısı             Kazandı
2012     Gökçe         Elle Style Ödülleri                   Müzik Starı / Kadın            Kararlaştırılmadı

*   The First 2012 ödül töreni Azerbaycan'ın düzenlediği bir ödül törenidir.

Listeler
Albüm
Beş Kuruş Yok
Hayat
Tuttu Fırlattı

Ekleyen:Zinde Müzik

Gökçe Şarkıları, Video Klipleri

Rastgele Şarkıcılar

 
 
 

© Video Klip İzle, Albüm Dinle, Şarkı Sözleri | zindemuzik.com