Şarkı Listesi          

Şarkıcı Listesi

 

Kayahan Kimdir


Kayahan

Kayahan
Doğum adı Kayahan Açar
Doğum 29 Mart 1949 İzmir, Türkiye
Meslekler Şarkıcı, Besteci
Etkin yılları 1976-günümüz
Çalgılar Vokal, Gitar
Tarzlar Pop
Plak şirketi Yaşar Kekeva Plakçılık (1988-1993)
Raks Müzik (1993-2000)
Universal Müzik (2000-2004)
DMC (2004-2011)
Esen Müzik (2011-)


Kayahan Açar (d. 29 Mart 1949, İzmir), Türk pop şarkıcısı, besteci ve söz yazarı.

Çocukluk ve gençlik yıllarına Ankara da geçirdi. Daha sonraları İstanbul a yerleşti. İstanbul dan sonra uzun süre Balıkesir-Gömeç teki İnta Sevgi Köyü nde Geceler Caddesi ve Mavilim Caddesi nin kesiştiği Hülyam Çıkmazı nda yaşadı. Bu köydeki bütün cadde ve sokaklar, Kayahan ın şarkılarının isimlerinden oluşmaktadır. Şu anda ise kızının eğitiminden dolayı İstanbul da yaşamaktadır.

Şimdiye kadar üç kırkbeşlik, bir uzunçalar (longplay), onbir kaset ve CD si müzik arşivlerindeki yerini aldı. İlk olarak Nilüfer e verdiği güzel şarkılarla ismini duyurmaya başladı. Nilüfer in de yorumladığı  Geceler,  Kar Taneleri,  Esmer Günler gibi şarkılar klasik haline geldi.

Hayatı

3 Haziran 1991 tarihinde çıkarttığı  Yemin Ettim adlı albümüyle satış rekoru kıran Kayahan,  Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz sloganıyla tanındı. Çocuklar için de şarkılar yazan Kayahan ayrıca televizyon için çocuk programı da yaptı. Ardından 30 Nisan 1992 de  Odalarda Işıksızım albümünü çıkardı.

Mart 1993 te Raks Müzik etiketli  Son Şarkılarım adını verdiği albümünde yine kendisine ait on şarkı yer aldı. Düzenlemeleri Erdal Kızılçay ın yaptığı albümde İskender Paydaş, Hakan Kurşun gibi genç ve yetenekli isimler çalıştı.  Sarı Şekerim,  Vazgeçmem,  Aman,  Kardeşiz Senle gibi şarkıların öne çıktığı albüm yüksek bir satış grafiği yakaladı.

Kayahan, iki yıl sonra, 1995 yılının Ocak ayının son günlerinde  Benim Penceremden adlı albümüyle müzik yolculuğunu sürdürdü. Bu albümün sloganı  Sevenleri ayırmayın, sevenler ayrılmayın oldu. Çıkış parçası  Ben Anadolu Çocuğuyum da kültüren erozyon karşısındaki tepkisini dile getirdi.  Allah ım Neydi Günahım ise pek çok sanatçı tarafından icra edilerek büyük başarı sağladı. Bu albümle birlikte Demet Sağıroğlu nun ardından müzik dünyasını yeni bir yetenekle tanıştırdı. Bu genç yetenek, 1999 da hayatını birleştireceği İpek Tüter di.

Kayahan, 1996 yılının Temmuz ayında  Canımın Yaprakları adlı çalışmasını da  Allah kimseyi sevgisiz bırakmasın sloganıyla piyasaya sundu. Bir insanın sevgiyi, aşkı yitirdiği anda herşeyini kaybetmiş olacağını belirten Kayahan,  Sevgisiz hiçbir şey yapılmaz. Herşeyin başı sevgidir sözleriyle  sevgi kavramına verdiği önemi dilegetirdi. Erdal Kızılçay, İskender Paydaş ve Tamer Çıray üçlüsünün düzenlemelerini yaptığı albümde sekiz parçaya yer verildi. Bütün albüm kendi evinin stüdyosunda low-fi teknoloji kullanılarak hazırlandı. Sekiz parçasını da art arda konser atmosferinde kaydetti ve kliplerinde konserlerinden yapılan çekimler kullanıldı.

Kayahan, ertesi yıl  Emrin Olur adlı çalışmasını çıkardı. Albümün mutfağında önceki çalışmalarındaki isimler yer almakla birlikte düzenlemeleri Tamer Çıray ve kendisi yaptı.

1999 yılının Nisan ayında dokuzuncu albümü  Beni Azad Et müzik marketlerde yerini aldı. Dokuz şarkının yer aldığı çalışmada,  Beni Azad Et,  Yine Şişe Bitecek,  Her Yerde Aynı gibi hit parçalardan oluştu. Yılın büyük bölümünü geçirdiği Gömeç e olan bağını ise  Gömeç adlı şarkısında notalara döktü.

26 Kasım 2000 tarihinde  Gönül Sayfam ı piyasaya çıkaran Kayahan, albümünde  Sevdaya Mahsus,  Kağıttan Kayıklarla,  Söz Güzelim gibi duygusal parçaların yanı sıra  Ölmem mi Lazım,  Aman Beni Unutma,  Tek Delikli Kaval, 17 Ağustos deprem felaketi için yazdığı  17 Ağustos, kızı Aslı Gönül için bestelediği  Ninni gibi şarkılar yer aldı. Kayahan 17 Aralık 2002 tarihinde ise  Ne Oldu Can albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. Albümde  Ne Oldu Can,  Bir Aşk Hikayesi,  Onsuz Olmuyor parçaları uzun bir süre dillerden düşmeyen parçalar oldu. Satış rekorları kıran Kayahan ın bu albümünde ise meslektaşı Barış Manço için yazdığı  Bugün Aslında Bayram parçası ile müziğe, sanatçılara sahip çıkmanın önemini birkez daha vurgulamış oldu.

Sanatçının ilk büyük ödülü 1986 yılında katıldığı uluslararası Akdeniz Müzik Yarışması nda  Geceler adlı şarkısıyla kazandığı  Altın Portakal oldu. 1990 yılında Eurovision Şarkı Yarışması nda  Gözlerinin Hapsindeyim adlı şarkısıyla Türkiye yi temsil etti. Son onbeş yılda tüm medya kuruluşları tarafından her yıl besteci, söz yazarı ve yorumcu olmak üzere konulan üç daldaki ödüllerin hepsine layık görüldü. 2003 yılında Altın Kelebek Onur ödülü ve  Ne Oldu Can albümün satış başarısı için Müyap ödülü aldı. 2005 yılında  Kelebeğin Şansı ve 15 Mart 2007 tarihinde ise  Biriciğime isimli albümleri çıkardı.

Yurtiçinde ve yurtdışına pek çok konser veren Kayahan, 1992 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Ankara Kızılay Meydanı nda yüzaltmış bini aşkın izleyiciye verdiği konserle tarihe geçti. Doğa-çevre konusundaki duyarlılığı ile de tanınan Kayahan, insanların bu konulara olan ilgisini arttırmak amacıyla pek çok yardım konseri vermekte, gönüllü olarak çalışmalara katılmaktadır.

45 lik ve teklileri

 • Neden Olmasın & İstanbul Hatırası (1978)
 • Bekle Gülüm & Ateş (1980)
 • Canım Sıkılıyor Canım & Bu Gece Sen Daha Güzelsin (1981)
 • 365 Gün & Hayatımın Tamamısın (2011)

Albümler

 • Canım Sıkılıyor Canım (1981) (Uzunçalar)
 • Merhaba Çocuklar (1987)
 • Benim Şarkılarım (1988)
 • Benim Şarkılarım 2 Siyah Işıklar (1989)
 • Yemin Ettim (1991)
 • Odalarda Işıksızım (1992)
 • Son Şarkılarım (1993)
 • Benim Penceremden (1995)
 • Canımın Yaprakları (1996)
 • Emrin Olur (1997)
 • Beni Azad Et (1999)
 • Gönül Sayfam (2000)
 • Ne Oldu Can? (2002)
 • Kelebeğin Şansı (2004)
 • Biriciğim e (2007)
 • 365 Gün (2011)

kaynak:wiki

Ekleyen:Zinde Müzik

Kayahan Şarkıları, Video Klipleri

Rastgele Şarkıcılar

 
 
 

© Video Klip İzle, Albüm Dinle, Şarkı Sözleri | zindemuzik.com