Şarkı Listesi          

Şarkıcı Listesi

 

Lana Del Rey Kimdir


 

Lana Del Rey
Genel bilgiler
Doğum adı Elizabeth Woolridge Grant
Doğum 21 Haziran 1986 
New York City, Amerika Birleşik Devletleri
Tarzlar Pop müzik, alternatif rock
Meslekler Şarkıcı, Şarkı sözü yazarı
Etkin yılları 2010-günümüz
Plak şirketi Stranger
Interscope
Resmî sitesi lanadelrey.com

Elizabeth Woolridge Lizzy Grant, (d. 21 Haziran 1986, New York City), daha çok sahne adı olan Lana Del Rey ismi ile bilinen,Amerikan şarkıcı ve söz yazarıdır. Del Rey ilk olarak 18 yaşında New York taki klüplerde şarkı söylemeye başladı. 20 yaşında 5 Points Records ile ilk anlaşmasını yaptı ve Haziran 2010 tarihinde Lana Del Rey A.K.A. Lizzy Grant isimli albümünü yayınladı. Interscope,Polydor ve Stranger Records ile anlaşma imzaladı ve ilk single ı Video Games i yönetmenliğini yine kendi üstlendiği bir müzik videosu ile YouTube da yayınladı. Şarkı ve klibin internette tutulması üzerine ikinci stüdyo albümü olan Born To Die ı Ocak 2012 tarihinde yayınladı. Albüm dünya genelinde 2.8 milyon kopya sattı ve 2012 nin en çok satılan albümleri arasında yer edinmeyi başardı. ÜçüncüEP sinin (Paradise) Born to Die ile birleşiminden oluşan Born To Die The Paradise Edition albümü ilk haftada 67,000 kopyadan fazla sattı ve Billboard 200 listesinde 10. sıradan girdi. Şu ana kadar diskografisine bakıldığında 2 adet yayınlanmış stüdyo albümü, 3 EP si, 7 single ı ve 8 müzik videosu vardır.

Yaşamı

İlk Yılları

Grant, New York City de dünyaya geldi Lake Placid isimli kasabada büyüdü. 15 yaşındayken Connecticut da bulunan denizcilik okulu Kent School a girdi. Babası Rob Grant, domain yatırımcısıdır ve Lana yı şarkıcılık kariyerine başladığı ilk yıllardan beri desteklemiştir.

Del Rey New York taki Fordham University de okumuştur.

Vogue dergisine verdiği bir röportajda Hep daha melodik bir ismim olsun istemiştim...Bir süreliğine Miami ye gitmiştim. Kübalı arkadaşlarımla uzunca bir süre İspanyolca konuştum. Lana Del Rey ismi bize deniz kenarındaki o cazibeyi çağrıştırdı. Söylerken kulağa muhteşem geliyor. demiştir.

Del Rey Kasım 2008 de Lizzy Grant takma ismiyle Kill Kill isimli ilk EP sini çıkardı. Bu EP nin içerisinde Kill Kill , Yayo ve Gramma (Blue Ribbon Sparkler Trailer Heaven) isimli üç şarkı bulunmaktadır.

2010: Lana Del Rey A.K.A. Lizzy Grant

Ana madde: Lana Del Rey A.K.A. Lizzy Grant

Del Rey daha sonra Ocak 2010 da ilk albümü Lana Del Ray A.K.A. Lizzy Grant ı çıkardı. Albüm David Kahne tarafından prodükte edilmiş, Lizzy Grant ismiyle bağımsız bir plak şirketi tarafından piyasaya sürülmüştür. Del Rey konuyla ilgili David demoyu dinledikten bir gün sonra benimle çalışmak istediğini söyledi. David, pop dışında başka türlerle de ilgilenen, tam anlamıyla güvenilir bir prodüktör olarak bilinir. demiştir. Babası Rob Grant, albümün pazarlaması konusunda Lana ya yardımcı olmuş, albümün iTunes da bür süreliğine satışa çıkarılmasını sağlamıştır. Bunun üzerine, David Kahne nin açıklamasına göre, Grant plak şirketinden (5 Points) albüm haklarını geri almış, bunu da albüm dağıtımı için gelebilecek olan fırsatları kaçırmamak ve önceden planlanmış bir stratejinin parçası olabileceği dedikodularından uzak durabilmek adına yapmıştır.

Lana Del Rey, Amsterdam da bir konserinde

2011 : Born to Die

Ana madde: Born to Die

Haziran 2011 de, Del Rey, Video Games isimli debut single ını piyasaya sürmek için Stranger Records ile anlaşma imzaladı. Ekim 2011 de ise Interscope Records ve Polydor Records ile ortak bir anlaşmaya imza attı. The Observer dan Rosie Swash a verdiği röportajda ilk single için bu şarkıyı seçmesinin sebebini şöyle açıklamıştır: Birkaç ay önce bu şarkıyı internete koydum, çünkü benim favorimdi. Dürüst olmak gerekirse single olarak yayınlanmayacaktı, fakat insanların tepkileri kararımı değiştirdi. Bu şarkıyı her çaldığımda çok hüzünlenirim. Bu şarkıyı sölediğimde bazen hala ağlarım. 24 Ekim 2011 de, Del Rey in Q Awards da Next Big Thing ödülünü kazandı. Video Games ilk olarak The CW dizisi Ringer ın 27 Eylül 2011 de yayınlanan bölümünde, Del Rey in mainstream kulvarına geçiş yapmasını sağlayacak çok önemli bir sahnede kullanıldı. Del Rey aynı zamanda MTV Push gibi porgramlarda, Bowery Ballroom gibi mekanlarda sahne alarak şarkısının tanıtımını yaptı Rolling Stone canlı performanslarıyla ilgili olarak Del Rey canlı söylediği için telaşlı ve stresli olsa da hatrı sayılır ölçüde güvenli bir şekilde şarkılarını söyledi. yorumunu yapmakla beraber geçişleri uyumsuz ve kulak tırmalayıcıydı. eleştirisini de yapmıştır. Del Rey, Video Games şarkısını ayrıca Alman TV programı De Wereld Draait Door da, İngiliz TV programı Later... with Jools Holland da ve Chateau Marmont Hotel de verdiği samimi bir konserde de seslendirmiştir. Blue Jeans , Diet Mountain Dew gibi şarkılarına evde video hazırlarken, aralarında The QuietusThe ObserverPitchfork Media nın da bulunduğu birçok müzik dergisi ve gazeteye röportajlar vermiştir.

Daha sonra Del Rey in ilk albümünü Ocak 2012 de piyasaya süreceği açıklandı. Del Rey, bir Fransız TV programı olan Taratata ya verdiği röportajda albümün isminin Born to Die olacağını söyledi. Born to Die, 27 Ocak 2012 de İrlanda da, 30 Ocak 2012 de Birleşik Krallık ta, 31 Ocak 2012 de de dünya genelinde satışa sunulmuştur.

Del Rey, albümden iki şarkıyı 14 Ocak 2012 de Saturday Night Live da seslendirdi. Performans izleyicilerden hoş bir tepki almasına rağmen, eleştirmenler ve dinleyiciler karışık yorumlarda bulundular. NBC Nightly News sunucusu Brian Williams  SNL tarihindeki en kötü performanslardan biriydi. eleştirisini yaparken, Del rey in konuk olduğu akşam programda yardımcı sunuculuk yapan Daniel Radcliffe, Lana nın performansını izleyememesine rağmen, İnsanların aniden onun üzerine saldırması çok talihsiz bir durum.. Bu kadar aşağılanacak bir performans olduğunu sanmıyorum. demiştir. Del Rey ise Ben iyi bir müzisyenim.. Çok uzun süredir şarkı söylüyorum ve Lorne Michaels (SNL yapımcısı) da bunu biliyor diye düşünüyorum.. Yani bu şans eseri alınmış bir karar değil. açıklamasını yapmıştır. 4 Şubat 2012 de programın Weekend Update bölümünde komedyen Kristen Wiig, Seth Meyers ile beraber Lana Del Rey in performansının bir parodisini yapmıştır.

İkinci single Born to Die 30 Aralık 2011 de piyasaya sürülmüştür. Şarkının, konsepti şarkıcının kendisi tarafından yapılan, Yoann Lemoine tarafından yönetilen klibi 14 Aralık 2011 de internete sızmıştır.

Ocak 2012 de, eski albümü Lana Del Ray A.K.A. Lizzy Grant in haklarını nihayet satın aldığını ve 2012 nin yaz aylarında yeni düzenlemelerle Interscope Records ve Polydor Records etiketi altında tekrar piyasaya süreceğini açıklamıştır.

4 Ocak 2012 de NEXT Model Management ile sözleşme imzalamıştır.

Müzik ve Ses

Lana Del Rey in tarzı kendine özgü gangster Nancy Sinatra olarak tanımlanmıştır.

Lana Del Rey, kontralto ses aralığına sahiptir.

Etkilendikleri

Lana müzikal etkileşimleri olarak Britney Spears, Kurt Cobainve Elvis Presley i gösterir.

Stüdyo albümleri

Lana Del Ray A.K.A. Lizzy Grant (2010)

Born to Die (2012)

Ultraviolence (2014)

EP ler
Kill Kill (2008)
Lana Del Rey (2012)
Paradise (2012)

Ödüller ve Adaylıklar

YılÖdülKategoriSonuç
2011 Q Awards Q s Next Big Thing Kazandı
2012 BRIT Awards International Breakthrough Act Kazandı
MTV Brand New for 2012 Kazandı
NME Awards En İyi Yeni Şarkıcı Adaylık
En İyi Şarkı ( Video Games ) Adaylık
En İyi Video ( Video Games ) Adaylık
mtvU Woodie Awards Breakthrough Woodie Belirlenmedi

kaynak:wiki

Ekleyen:Zinde Müzik Dinle

Lana Del Rey Şarkıları, Video Klipleri

Rastgele Şarkıcılar

 
 
 

© Video Klip İzle, Albüm Dinle, Şarkı Sözleri | zindemuzik.com