Şarkı Listesi          

Şarkıcı Listesi

 

Murat Boz Kimdir


Murat Boz (d. 7 Mart 1980), Türk şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve besteci. Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde doğdu, ilköğrenimini burada tamamladıktan sonra İstanbul'a yerleşti. 1999'da Bilgi Üniversitesi Caz Bölümü'nü kazandı, 2003 yılında buradan mezun olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı bölümüne başladı. Aynı yıllarda başta Tarkan olmak üzere, birçok sanatçıya albüm ve konserlerinde vokallik yaptı.
Sanatçı, 2006 yılında yayımladığı ilk single çalışması "Aşkı Bulamam Ben" ile çıkış yaptı. Ardından 2007 yılının başında ilk stüdyo albümü Maximum'u yayımladı. Aynı yıl Kral TV Video Müzik Ödülleri'nden, Altın Kelebek Ödülleri'nden ve İstanbul FM Altın Ödülleri'nden "En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı" dalında ödüller aldı. 2008 yılında ilk EP çalışması olan "Uçurum"'u yayımladı. Bir yıl sonra ikinci stüdyo albümü olan Şans'ı yayımladı. Albümdeki "Para Yok", "Özledim", "Her Şeyi Yak", "Sallana Sallana", "Gümbür Gümbür" ve "Buralardan Giderim" şarkılarını kliplendirdi, "İki Medeni İnsan" şarkısının klip versiyonunda Soner Sarıkabadayı ile düet yaptı. Mart 2010'da ikinci single çalışması olan "Hayat Sana Güzel"'i yayımladı. 12 Nisan 2011'de üçüncü stüdyo albümü Aşklarım Büyük Benden ile aynı adı taşıyan şarkısını klibi ile birlikte yayımladı. 9 Mayıs 2011'de ise albümünü piyasaya sürdü. Ardından albümdeki "Hayat Öpücüğü", "Geri Dönüş Olsa", "Kalamam Arkadaş", "Bulmaca" ve "Soyadımsın" şarkılarını da kliplendirdi. Bu şarkılardan "Geri Dönüş Olsa" ve "Kalamam Arkadaş" resmi listelerin zirvesine yükselmeyi başardı. Sanatçı, son olarak Ağustos 2012'de ilk remix albümü olan Dance Mix'i piyasaya sürdü.
Piyano, keman ve ney çalabilen Murat Boz, müzikal kariyerinin yanı sıra çeşitli firmalarının reklam yüzüdür. 2011 yılından bu yana düzenlenen O Ses Türkiye programının dört jüri üyesinden biridir ve yarışmanın ilk sezonunun kazanan jüri üyesidir. Ödülleri arasında iki Altın Kelebek Ödülü ve iki Kral TV Video Müzik Ödülü bulunmaktadır.

Doğum adı Murat Boz
Doğum 7 Mart 1980 Zonguldak, Türkiye
Uyruk Türkiye
Evlilik(ler)i Eliz Sakuçoğlu (2008-2012)
Meslekler Şarkıcı, söz yazarı, besteci, performans sanatçısı, piyanist
Etkin yılları 2006–günümüz
Çalgılar Piyano, keman, ney
Tarzlar Pop, R&B, balad
Plak şirketi Stardium, DSM
Resmî sitesi muratboz.com

Hayatı ve kariyeri
1980–2005: İlk dönem ve kariyer başlangıcı
Murat Boz, 7 Mart 1980'de Nedret ve Cafer Boz adlı bir çiftin iki erkek çocuğunun küçüğü olarak Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli olarakta bilinen Ereğli ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini bu ilçede tamamladı, annesinin yönlendirmeleri sayesinde müziğe ilgi duymaya başladı. 1995 yılında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazanarak İstanbul’a yerleşti. Bu yıllarda, Atatürk Kültür Merkezi ve Cemal Reşit Rey Konser Salonu gibi alanlarda çeşitli vokallikler yaptı. 1998'de Milliyet tarafından düzenlenen Liseler Arası Müzik ve Halk Oyunları Yarışması'nın birincisi oldu. 1999'da Bilgi Üniversitesi Caz Bölümü'nü kazandı, 2003 yılında buradan mezun olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı bölümüne başladı. 2001 yılında Tarkan'ın vokalistliğini yapmaya başladı. İlerleyen yıllarda Ajda Pekkan, Demet Sağıroğlu, Emel Müftüoğlu, Grup Hepsi, Hande Yener, Nazan Öncel, Nil Karaibrahimgil, Nilüfer ve Shakira'nın da vokalistleri arasına ismini yazdırdı. 2004 yılında, Nil Karaibrahimgil'in "Bronzlaşmak" klibinde rol alarak, ilk kez televizyon kanallarında yer almayı başardı. 2005 yılında Grup Hepsi'nin "Yalan" şarkısında gruba eşlik etti.
2006–08: Aşkı Bulamam Ben, Maximum ve Uçurum
Boz, 23 Nisan Çocuk Şenlikleri kapsamında Antalya'da, 2008.
16 Temmuz 2006'ya gelindiğinde Murat Boz, sözleri ve müziği Nil Karaibrahimgil'e ait olan "Aşkı Bulamam Ben" şarkısını single olarak yayımlayarak müzikal anlamdaki solo kariyerinin ilk adımını attı. Single, resmi listelerin 3 numarasına kadar yükseldi ve bazı radyocuların övgüsünü aldı. Radyocu Michael Kuyucu, Boz'un şarkıdaki yorum tarzını Tarkan'ın şarkılarındaki yorum tarzına benzetti. Sanatçı Ağustos 2006'da, ilk stüdyo albümünü yılın sonbahar aylarından birinde yayımlayabileceğini duyurdu; Tarkan, Ozan Çolakoğlu, Nil Karaibrahimgil ve Ümit Sayın'ın albümde yer alan isimler olduğunu ekledi. Ekim 2006'nın sonunda, albümün tamamlandığı, çıkış şarkısının Tarkan tarafından yazılan "Püf" olacağı duyuruldu. Ocak 2007'de çıkış şarkısının albüm ile aynı adı taşıyan "Maximum" olarak değiştirildiği öğrenildi ve albüm ile birlikte 25 Ocak 2007'de yayımlandı. Klibi 29 Ocak 2007'de gösterime giren şarkı, Billboard tarafından hazırlanan resmi listelerin zirvesine yükseldi; Avrupa listelerinin 99 numarasında yer aldı. Böylece sanatçının resmi listelerdeki ilk 1 numaralı şarkısı "Maximum" oldu. Albümün ikinci klibi ise başta çıkış şarkısı olarak açıklanan "Püf"'e çekilerek 27 Temmuz 2007'de yayımlandı. Klip, "Eurovision OGAE Video Contest" başlığıyla düzenlenen müzik videosu yarışmasında Türkiye'yi temsil ederek üçüncü oldu. Maximum, radyocuların ve müzik eleştirmenlerinin olumlu eleştirilerini almayı başardı. Aynı yıl sanatçıya, Altın Kelebek, İstanbul FM ve Kral TV Video Müzik Ödülleri'nden çeşitli ödüller kazandırdı.
Haziran 2008'de, Boz'un bir EP hazırladığı, bu EP'nin adının Uçurum olduğu açıklandı ve sanatçının EP'nin promosyonu için çektirdiği gladyatör kılığındaki fotoğrafları paylaşıldı. Aynı süreçte, çıkış şarkısının EP ile aynı adı taşıdığı ve Soner Sarıkabadayı tarafından yazılıp bestelendiği de açıklandı. 22 Temmuz 2008'de Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle yayımlanan çalışmanın ilk ve tek klibi "Uçurum"'a çekildi. Resmi listelerin 5 numarasına kadar yükselen şarkı, iki hafta boyunca bu sırada kalmayı başardı. 2009'un yaz aylarında şarkının Yunan sanatçı Giorgos Tsalikis tarafından seslendirileceği, Boz'un "Yunanistan’dan bizi aradıklarında, bu şarkıyı çok sevdiklerini ve kendi albümlerinde kullanmak, mümkünse düet yapmak istediklerini söylediler. Bizde çok mutlu olduk." sözleriyle yaptığı açıklama ile duyuldu. Yine aynı aylarda bahsedilen proje gerçekleştirildi ve Yunanca sözlerle hazırlanan şarkı "Kerdises" adıyla iki versiyon olarak yayımlandı. Versiyonlardan birinde, bazı kısımlarında yer alan Türkçe sözler Boz tarafından söylendi.
2009–10: Şans ve Hayat Sana Güzel
Murat Boz, Eylül 2010.
9 Ocak 2009'da Murat Boz, ikinci stüdyo albümünün çıkış şarkısı "Para Yok"'u klibi ile birlikte yayımladı. Ardından albümün Şubat 2009'da satışa sunulacağı öğrenildi. 25 Şubat 2009'da Şans adını verdiği ikinci stüdyo albümünü yayımladı. Sanatçının "Çok iddialıyım çünkü bu iş bireysel bir iş değil, ekip çok önemli. Benim bu albümde ekibim çok sağlam. Bütün ekibi yeniledim. Ben yenilikleri seven bir adamım ve yeniliklerle daha çok büyüyorum, bu albümde de bu konuda gerekenleri yaptım." sözleri ile yorumladığı albümün kayıtları 2008 yılı içinde yapıldı. İkinci klibi ise "Özledim" şarkısına çekilerek 16 Nisan 2009'da yayımlandı. Ardından sırasıyla "Her Şeyi Yak", "Sallana Sallana", "Gümbür Gümbür" ve "İki Medeni İnsan" şarkılarıda kliplendirildi. "İki Medeni İnsan" şarkısının klibi için Boz, şarkının söz yazarı ve bestecisi Soner Sarıkabadayı ile düet yaparak şarkının yeni bir versiyonu oluşturdu ve dijital ortamda single olarak satışa sundu. Albümün son klibini için ise "Buralardan Giderim" şarkısını seçerek 9 Eylül 2010'da yayımlattı. Şans albümü, İstanbul FM tarafından "Yılın Albümü" olarak seçildi.
9 Mart 2010'da Murat Boz, yeni single çalışmasının bir kısmını, sözleşme imzaladığı firmanın reklam filminde kullanarak ilk kez duyurdu. İlerleyen tarihlerde single çalışmasının isminin reklam filminde yer aldığı gibi "Hayat Sana Güzel" olacağı öğrenildi ve 29 Mart 2010'da klibi ile birlikte yayımlandı. 10 Nisan 2010'da ise single olarak satışa sunuldu.
2011–günümüz: Aşklarım Büyük Benden ve Dance Mix
Murat Boz, Ekim 2011.
Sanatçı, 2010 yılının ilkbahar aylarında üçüncü stüdyo albümü için çalışmalara başladı. Albüme katılan ilk şarkının ise Ayşe Özyılmazel tarafından yazılan "Kalamam Arkadaş" oldu. 22 Mart 2011'de Boz'un albümdeki şarkıların kayıtları sırasında çekilen bir fotoğrafı paylaşıldı ve bir sonraki ay için yeni sürprizlerin olabileceği yazıldı. 12 Nisan 2011'de sanatçının yeni şarkısı "Aşklarım Büyük Benden" klibi ile birlikte yayımlandı ve dijital ortamda single olarak satışa sunuldu. Aynı tarihte Boz'un üçüncü stüdyo albümünün adınında Aşklarım Büyük Benden olacağı öğrenildi. 9 Mayıs 2011'de dokuz şarkıdan oluşan albümün tamamı yayımlandı. 27 Mayıs 2011'de albümün ikinci klibi "Hayat Öpücüğü", 9 Eylül 2011'de üçüncü klibi "Geri Dönüş Olsa", 28 Kasım 2011'de dördüncü klibi "Kalamam Arkadaş", 12 Mart 2012'de beşinci klibi "Bulmaca" ve 9 Mayıs 2012'de altıncı klibi "Soyadımsın" yayımlandı. Albüm, Kadir Has Üniversitesi tarafından düzenlenen "Yılın En Has'ları" ödüllerinden "En Has Albüm" ödülünü aldı, sanatçıya Altın Kelebek Ödülleri'nden, Kral TV Video Müzik Ödülleri'nden ve Galatasaray Üniversitesi En Ödülleri'nden çeşitli ödüller kazandırdı.
Temmuz 2011'de, dünyanın birçok ülkesinde The Voice adıyla yayımlanan ses yarışması programının Acun Medya tarafından O Ses Türkiye adıyla hazırlanarak Türkiye'ye getirilen versiyonunda, Hadise, Hülya Avşar ve Mustafa Sandal ile birlikte jüri üyesi olarak yer alacağı açıklandı. 10 Ekim 2011'de ilk bölümü yayımlanan yarışmanın ilk sezonu 19 Şubat 2012'ye kadar sürdü. Bu süreçte Boz'un takımında yer alan sekiz yarışmacı arasından finale kalmayı başaran Oğuz Berkay Fidan, yarışmanın finalinde de en çok oyu alarak ilk sezonun birincisi oldu. Böylece Murat Boz'da, ilk sezonun kazanan jüri üyesi oldu. Yarışmanın ikinci sezonu, aynı jüri üyeleri eşliğinde 1 Ekim 2012'de başladı.
14 Ağustos 2012'de sanatçı, ilk remix albümü olan "Dance Mix"'i yayımladı. Albümde Şans ve Aşklarım Büyük Benden albümlerinde yer alan bazı şarkıların remixleri ile Ozan Doğulu'nun 130 Bpm Allegro albümünde yer alan "Yazmışsa Bozmak Olmaz"'a yer verildi. Albümün ilk klibi ise "Özledim (Gurcell Club Mix)" başlığı ile oluşturulan "Özledim" şarkısının remix versiyonuna çekildi.

Diskografi
Aşkı Bulamam Ben (2006)
Maximum (2007)
Uçurum (2008)
Şans (2009)
Hayat Sana Güzel (2010)
Aşklarım Büyük Benden (2011)
Dance Mix (2012)

Ekleyen:Hilal

Murat Boz Şarkıları, Video Klipleri

Rastgele Şarkıcılar

 
 
 

© Video Klip İzle, Albüm Dinle, Şarkı Sözleri | zindemuzik.com