Şarkı Listesi          

Şarkıcı Listesi

 

Sean Paul Kimdir


 

Sean Paul

Sean Paul, B96 Pepsi SummerBash ta (2012)
Genel bilgiler
Doğum adı Sean Paul Ryan Francis Henriques
Doğum 9 Ocak 1973
Köken Kingston, Jamaika
Tarzlar Reggae, Dancehall
Meslekler DJ, Şarkıcı
Etkin yılları 1996-günümüze
Resmî sitesi http://allseanpaul.com

Sean Paul Ryan Francis Henriques (d. 9 Ocak 1973, Kingston), Jamaikalı DJ, dancehall ve reggae şarkıcısıdır.

Sean Paul, Jamaika nın Kingston şehrinde doğdu. Sean Paul hayatının ilk yıllarını rahat bir şekilde Jamaika nın kuzeyinde doğduğu yerden birkaç mil uzakta olan Saint Andrew Parish şehrinde geçirmiştir. Sean Paul okulunu bitererek ünlü olmuş bir şarkıcıdır. Babasının adı Garth Portekiz Yahudisi ve Afrika kökenli, annesi Frances ise İngiliz ve Çin kökenli Jamaikalılardır. Sean Paul ün ailesindeki üyelerin çoğu yüzücüdür. Sean Paul ün dedesi Jamaika Erkek Milli Su Polosu Takımındaydı.

1960 larda Sean Paul ün babası takım için su polosunda yer almıştır ve annesi sırt üstü yüzücülüğü yaptığı zamanlarda babası uzun mesafeli yüzmede yarışmıştır. Sean Paul ise 13 yaşından 21 yaşına kadar ulusal su polosu takımında yer almıştır. Daha sonra Sean Paul müzik kariyeri için sporu bırakmıştır. Sean Paul bir röportajında su polosunda başarılı olamazsa basketbola yöneleceğini ve basketboldada kariyer yapmaya çalışacağını söylemiştir bir de aynı röportajda basketbolda çok yetenekli olduğunu ve denese gerçekten basketçi olabileceğini söylemiştir.

Dancehall muzik SP nin ilk tutkusudur. Sean Paul DJ olduktan sonra kendi şarkılarını yazmaya başladı. 1996 yılında Sean Paul yapımcı Jeremy Harding ile ilk single çalışması olan Baby Girl(Don t Cry) adlı reggae şarkıyı yayınladı. Bu şarkı Sean Paul e önemli bir başarı sağlayınca üstüne Jamaika hitleri olan Nah Get No Bly (One More Try) , Deport Them , Sound The Alarm Infiltrate ve Strategy gibi parçaları yayınladı. 1999 yılında Sean Paul bu şarkılarıyla Amerikada bir miktar dinleyici elde etti. 1999 yılında Mr Vegas la birlikte ünlü rapçi DMX için bir parça hazırladı. Here Comes The Boom adını taşıyan single, Hype Williams ın Belly filminde de kullanıldı. Aynı sene Sean Paul Hot Gal Today adlı parçasıyla Billboard rap chartlarında ilk 10 içine girmeyi başardı ve bu parça radyoların en çok çaldığı hitlerden biri oldu. Ne yazık ki Sean Paul, Mr. Vegas la Hot Gal Today in remixlerini yaptıkları sıralarda Amerika da yavaş yavaş popüleritesini yitirmeye başladı. Fakat bu durum Sean Paul ün hızını kesmedi ve ilk albümü olan Stage One ı hayata geçirmek için çalışmaya başladı.

Sean Paul 2000 yılının mart ayında ilk albümü olan Stage One albümünü yayınladı.Albümde eski parçalar ile beraber birkaç tanede yeni parça vardı. Deport Dem isimli parça dünya çapında bir başarı sağladı. Daha sonra 2001 yılında Sean Paul Kanadalı repçi Kardinal Offishall nın Quest for Fire: Firestarter, Vol. 1 albümündeki Money Jane adlı şarkısında yer alarak bir klip çekilerek şarkı yayınlandı. Bu video 2001 yılında en iyi rap videosu seçilerek müzik ödülü aldı. Ayrıca bu şarkı 2001 Juno ödüllerinde en iyi rep şarkısı dalında aday olarak gösterildi.

2002 yılında Sean Paul büyük patlama yaratacak olan Dutty Rock albümünü yayınladı. Albümden ilk çıkan single olan Gimme the light Bilboard listelerinde en iyi 100 single arasına girdi. Albümden çıkan ikinci single olan Get busy şarkısı dünya çapında başarı sağladı ve albüm 6 milyon sattı. Sean Paul Dutty Rock albümü ile 2004 senesınde En İyi reggae albümü dalında Grammy ödülü kazandı. Daha sonra Beyonce ile yayınladığı Baby Boy ve Blu Cantrell ile Yayınladığı Breath şarkıları 2003 ün en iyi hitleri olarak müzik listelerinde yer aldı.

2005 yılında Sean Paul 3.albümü olan The Trinity i yayınladı.Sean Paul yayınladığı bu albüm ile geçici bir isim olmadığını kanıtlamış oldu. Albüm 4,5 milyondan fazla sattı. Ülkemizdede 100.000den fazla satmıştır. Bu Albümü 2005 Billboard Müzik Ödüllerinde En Çok Satan Reggae Albümü dalında bir ödül aldı. Albümdeki Temperature şarkısı 2006 Billboard Müzik Ödüllerinde en iyi 100 single arasına girmeyi başardı. 2006 Amerikan müzik ödüllerinde Pop/Rock dalında yılın favori erkek artisti seçildi. Sean Paul 2006 Jamaikan ödüllerinde en İyi Şarkıcısı dalında bir ödül kazandı .Sean Paul 2007 yılında 20. ASCAP Rhythm ve Soul Müzik Ödüllerinde yine yılın en iyi reggage artisti seçilerek 4 yıl üst üste yılın en iyi reggae artisti seçilen sanatçı oldu ve bu olaydan sonra birçok DJin ve 50 Cent , Pretty Ricky , Rihanna gibi isimlerin ilgi odağı olmuştur , sanatçının yaptığı bütün DJ çalışmaları klipsiz olsa bile çok tutmuştur. Sanatçının Temperature ve Give it up to me şarkıları ilede en iyi rap dalında 2 ödül almıştır.

Sean Paul 4. stüdyo albümü olan İmperial Blaze ı 2009 senesının Ağustos ayının 18. gününde bütün dünyaya aynı anda göndermiştir. Albümde 20 parçaya yer verilmiştir. Albümden çıkan ilk single olan So Fine 2 Haziran tarihinde çıkmıştır. Uzunluğu 3.31 dir. Bu single Bilboard Hot 100 listesinde 50. sıraya oturmuştur. Şarkıya birçok remix yapılmasına rağmen tek official remix Baba Khan , Sunny Brown ve Lomatıcc üçlüsünden gelmiştir. Albümden çıkan 2. single Press İt Up 4 Ağustos tarihinde çıkarılmıştır ancak so fine kadar ses getirmemiştir. Uzunluğu 3.43 tür. Albümden çıkan son single Hold My Hand dir. Bu single 29 Eylülde çıkarılmıştır. Sean Paul ün dünyayı sallayan başka bir olayıda SP gibi dancehall düşkünü bir insanın nasıl böyle bir parça bestelemesidir ve bu düşünceyle İmperial Blaze albümünü iyice ınanılmaz kılınmıştır. İmperial blaze albümü 2010 Grammy ödüllerinde Best Reggae Album yani En İyi Reggae albümü dalında aday olmuştur fakat ödül Stephen Marley isimli raggae sanatçısında gitmişti

Albüm dışı featuringieri amerikalı grup sanatçısı The saturdays ile yaptığı WHAT ABOUS US şarkısı ve Arash ile çıkardığı SHE MAKES ME GO şarkısı 2013 yılının hitleri olarak piyasaya sürülmüştür.

Konu başlıklar

Şarkıları

2 Stage One

3 Dutty Rock

4 The Trinity

5 Imperial Blaze

6 Tomahawk Technique

7 Ödülleri

8 Kaynakça

9 Dış bağlantılar

 

Şarkıları

2000: Stage One

2002: Dutty Rock

2003: Get Busy

2005: The Trinity

2006: Give It Up to Me

2007: Watch Dem Roll

2009: Do You Remember

2009: Press It Up

2009: Hold My Hand

2009: Imperial Blaze

2009: Odyssey Mixtape

2011: Got 2 Luv U

2011: She Doesn t Mind

2012: Hold On

2012: Tomahawk Technique

Stage One

Sean Paul ün ilk albümü olan Stage One haftasında 8.982 sattı.Albüm Billboard Top 200 de 98. sırada yer aldı ve Top Hip-hop R&B Alüm sıralamasında 55. sırada yer aldı.Albüm toplamda 350.000 sattı. Toplamda 25 parça ve bir bonus remix den oluşur.Sean bu albümden 3 tekli vermiştir.

Dutty Rock

Sean Paul ün ikinci stüdyo albümü Dutty Rock 26 Kasım 2002 de piyasaya çıkmıştır.Sean bu albümüyle büyük bir patlama yapar ve albüm haftasında 65.000 ve toplamda 6 milyon satar. Sean bu albümünde Busta Rhymes Beyonce Rahzel Fahrenheit gibi isimlerle düet yapmıştır.Albümben 5 tekli vermiştir ve bu albümün bu kadar başarılı olmasının sebebi Get Busy adında çıkan hit parçasıdır. Sean bu albümle 2004 yılında en iyi reggae albümü dalında grammy ödülü almıştır ve en iyi rap kaydı dalında get busy le aday olmuş amaEminem 1. olmuştur ama Eminem le canlı düet yapmıştır ve yine aynı yıl en iyi yeni artitst dalında aday olmuş ve Evanescence ye kaybetmiştir ama Sean Paul hayranlarının gönlünde taht kurmayı başarmıştır.

The Trinity

Sean Paul ün 3 stüdyo albümü olan The Trinity 27 Eylül 2005 de piyasaya çıkmıştır ve haftasında 107.000 satarak jamaika tarihinin bir haftada en çok satış yapan albümü olarak tarihe geçmiştir.Albüm toplam dört buçuk milyondan fazla satmıştır ve ülkemizdede 100.000 satmıştır. Sean bu albümden 5 tekli vermiştir , bunlar sırasıyla we be burnin , ever blazin , give it up to me , never gonna be the same ve temperaturedir. Sanatçının temperature ve give it up to me şarkıları en iyi rap dalında 2 ödül almıştır bu ödüllerin en büyük özelliği bu ödüllerin emineme gideceği tahmin edilirken ödüllerin sean paul tarafından kazanılmasıdır bu olay sayesınde sean paul kendini birkez daha kanıtlamıştır. Bir sonraki sene yine en iyi rap şarkısı dalında temperature aday olmuştur fakat bu sefer emineme yenilerek 2. olmuştur. Albümden çıkan ilk single we be burnin dünya çapında bi başarı sağlamıştır. Sanatçının temperature isimli singleda dünyaca bir başarı sağlayıp sanatçıya rap dalında bir ödül kazandırmıştır. Give it up to me isimli üçüncü single çok ses getirmemesine rağmen sevilmiştir ve sanatçıya bir rap ödülü daha kazandırmıştır fakat albümden çıkan diğer singlelar bu kadar başarılı olmamıştır. Ever Blazin şarkısında sanatça abisi dj olarak eşlik etmiştir.

Imperial Blaze

Temperature , Get Busy , Baby Boy , We Be Burnin ve Gimme The Light hitlerinin sahibi Sean Paul, yeni hit adayı şarkılarının yer aldığı albümü Imperial Blaze ile kaldığı yerden partiye devam ediyor.

Önceki albümlerinde olduğu gibi Imperial Blaze de de temponun hiç düşmediğini aksine daha da arttığını belirten Sean Paul, albümünde karşı konulamaz melodilerin olduğunu belirtiyor.

Hızlı akan sözlerle bütünleşen ve dans etme isteği uyandıran melodilerden kurulu albüm için şarkıcı, geçmişte olduğu gibi yine Jameikalı genç prodüktörlerle çalıştı. Sean Paul aynı zamanda bu albümde kendi açısından bir ilke imza attı ve I Know You Like It şarkısının bütün kayıt aşamalarını kendisi gerçekleştirdi. Albümdeki 19 parçanın yarısına yakını son yıllarda dans müzik sahnesini ele geçiren Big Ship/Di Genius Records tan 19 yaşındaki Stephen Di Genius McGregor tarafından hazırlandı.

Albümünde yine parti şarkılarının olduğunu ancak farklı temalar işlendiğini, sürekli aynı şeylerden bahsetmediğini belirtiyor Sean Paul ve ekliyor; İlişkiler ve hayatımızda olup bitenler hakkında konuşuyorum.

Müziğin her şeyi ifade edebildiğini ve bu yüzden de sanatın bu dalını sevdiğini vurgulayan Sean Paul, albümünden ilk olarak So Fine single ını yayımladı

Sean Paul Albümündeki So Fine şarkısının remix versiyonunu sonradan albün sonrası ek olarak çıkarılmasına izin verildi. Remix i tasarlayan kişi Roses Garlics isminde bir trance müzikçidir. Sean Paul söylüyor (Yeni yeteklere şans tanımak gerekiyor.)

So Fine Remix  So Fine Klibinin görüntüsü ile Avrupa da MTV de yayınlandı ve beğeniyle karşılandı.

Tomahawk Technique

İlk single da Amerikalı şarkıcı Alexis Jordan la Got 2 Luv U adlı şarkıda düet yapmıştır. Single, 19 Temmuz 2011 de çıkmıştır. Şarkıyı Sean Paul yazmıştır, Ryan Tedder and Stargate tarafından üretilmiştir. Klip Las Vegas ta Hard Rock Hotelde çekilmiştir

She Doesn t Mind albümdeki ikinci singledır. Sean Paul tarafından yazılmıştır ve 29 Eylül 2011 de çıkmıştır. 31 Kasımda iTunes de yer almıştır. She Doesn t Mind ilk single dan daha çok ilgi görmüştür.

Sean Paul, bir röportajında Evet ben uzun süreden sonra müziğe geri döndüm, yapacağım konserler ve turnelerle insanlara müziği bırakmadığımı göstereceğim diyor. bu albüm 12 parçadan oluşuyor,bu albümden çıkan ve amerika,almanya,ingiltere gibi ülkelerde sevilen parçaları; BODY WHAT I WANT HOW DEEP İS YOUR LOVE HOLD ON TOUCH THE SKY Sean Paul ün bu albümü 2013 yılında yapılacak olan grammy ödüllerinde EN İYİ REGGAE ALBÜMÜ dalında aday olmjuştur. Sean Paul 2013 yılında SKKAN Media Tarafından FAVOURITE LOCAL INTERNATIONAL ARTIST (En Sevilen Yerel Uluslar Arası Sanatçı) Ödülünü Kazanmıştır.

Sean Paul, Jamaica star.com tarafından yılın en iyi albümü dalında aday gösterilmiştir ve kazanmıştır.

Ödülleri

2003 : MTV Europe Award - Best New Act of the Year

2003 : Source Award - Dancehall Reggae Album of the Year (Dutty Rock)

2003 : MuchMusic Award - Best International Video (Gimme the Light)

2004 : Grammy Award - Best Reggae Album (Dutty Rock)

2004 :International Reggae and World Music Bob Marley Award - Entertainer of the Year

2005 : ASCAP Rhythm & Soul Music Award - Top Reggae Artist of the Year

2005 :International Reggae and World Music Special Community Award

2005: Billboard Music Award - Selling Reggae Artist of the Year

2005: Billboard Music Award - Top Selling Reggae Album of the Year (The Trinity)

2006: Jamaican Awards - Best Hardman

2006 : MOBO Award - Best Reggae

2006: American Music Awards- Favorite Pop/Rock Male Artist

2006: Billboard Music Awards - Hot 100 single of the year (Temperature)

2007 : ASCAP Rhythm & Soul Music Award - Reggae Artist of the Year

2009: Billboard 2000-2009 Best 100 Single=Beyonce Ft Sean Paul-Baby Boy

2009: Billboard 2000-2009 Best 100 Single=Sean Paul-Get Busy

2009: Billboard 2000-2009 Best 100 Single=Sean Paul-Temperature

2009 : MOBO Award - Best Reggae

2009 : Soul Train Award - Best Reggae

2010: EME Awards-Album Of The Year(Imperial Blaze)

2010: EME Awards:INTERNATIONAL ARTIST OF THE YEAR (So Fine)

2010 : MTV VİDEO MUSİC AWARDS JAPAN - Best Reggae Video(So Fine)

2011 : MTV VİDEO MUSİC AWARDS - Best DANCE VİDEO (GOT 2 LUV U)

2012 : Soul Train Awards - Best Caribbean performance

2012 : MTV VİDEO MUSİC AWARDS JAPAN - Best Reggae video (SHE DOESN T MİND)

2012 : MOBO AWARDS - BEST REGGAE ARTİST

2013 : SKKAN Media Entertainment - FAVOURITE LOCAL INTERNATIONAL ARTIS

2013 : JAMAİCA STAR.com -ALBUM OF THE YEAR (TOMAHAWK TECHNİQUE) 

kaynak:wiki

Ekleyen:Zinde Müzik Dinle

Sean Paul Şarkıları, Video Klipleri

Rastgele Şarkıcılar

 
 
 

© Video Klip İzle, Albüm Dinle, Şarkı Sözleri | zindemuzik.com