Şarkı Listesi          

Şarkıcı Listesi

 

Taylor Swift Kimdir


Taylor Swift

Taylor Swift
Taylor Swift, with curled hair and red painted lips, smiles slightly  at the crowd
Swift 2013 Red Turnesi St Louis Performas
Genel bilgiler
Doğum adı Taylor Alison Swift
Doğum 13 Aralık 1989  Wyomissing, Pennsylvania, Amerika
Tarzlar Pop, pop rock, country, country pop, pop, country
Meslekler Şarkıcı, söz yazarı, prodüktör, aktris
Çalgılar Vokal, gitar, banjo, piyano,ukulele
Etkin yılları 2006 - günümüz
Plak şirketi Big Machine
Resmî sitesi taylorswift.com

Taylor Alison Swift veya bilinen adıyla Taylor Swift (d. 13 Aralık 1989) Amerikalı şarkıcı-söz yazarı ve aktris. Wyomissing, Pensilvanya da büyüdü ve on dört yaşında Nashville, Tennessee ye taşındıktan sonra country müzikteki kariyerine başladı. Burada Big Machine Records ile anlaştı ve Sony/ATV Music publishing house ile çalışan en genç söz yazarı oldu. 2006 yılında kendi adını taşıyan bir albüm çıkardı. Albümün üçüncü single çalışması  Our Song ile ABD country listesinde bir numaraya ulaşan en genç şarkıcı oldu. 2008 Grammy Ödülleri nde  En İyi Yeni Sanatçı kategorisinde aday gösterildi.

İkinci albümü Fearless ı 2008 in sonlarında çıkardı. Albümdeki  Love Story ve  You Belong with Me adlı parçalar listelerde üst sıralarda yer aldı ve Fearless 2009 un en çok satan albümü oldu. 2010 da, içleriden Yılın Albümü nün de bulunduğu, dört Grammy Ödülü ü kazandı. Swift bu ödülü kazanan en genç sanatçı oldu. Grammy dışında, Fearless Amerikan Müzik Ödülleri, ACM ve CMA de de ödüllendirildi, böylece country müzik tarihinde en çok ödül kazanan albüm oldu. 2010 da sanatçı üçüncü albümü Speak Now ı çıkardı, albüm ilk haftasından bir milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaştı. 2011-12 de Speak Now World Tour adını verdiği bir konser turnesine çıkarak dünyanın dört bir yanında 1.6 milyon dinleyiciye ulaştı. Albümün üçüncü single çalışması  Mean iki Grammy kazandı. Sanatçı dördüncü albümünü Red 2012 de çıkardı. Albüm ABD De ilk haftasında 1.21 milyon satarak on yılın ilk haftasında en çok satan albümü oldu. Ayrıca Swift ilk hafta satışları iki milyonu geçen ilk kadın şarkıcı oldu. Albümün ilk single çalışması  We Are Never Ever Getting Back Together sanatçının Billboard Hot 100 listesinde bir numaraya ulaşan ilk şarkısı oldu.

Swift dinleyiciyi çabuk yakalayan nakaratları ve yaşadığı deneyimleri anlattığı şarkılarıyla bilinmektedir. Şarkıcılığın yanı sıra söz yazarlığı ile Nashville Songwriters Association ve Songwriters Hall of Fame tarafından ödüllendirildi. Toplamda yedi Grammy, on bir AMA, yedi CMA , altı ACM ve on üç BMI ödülü kazandı. Dijital ortamda, dünya çapında 22 milyonun üzerinde albüm ve 2012 yle beraber ABD de 51.1 milyon şarkı sattı.Müzik dışında oyunculukla da ilgilendi; televizyon dizisi Kanıt Peşinde de, sinema filmleri Sevgililer Günü ve The Lorax da yer aldı. Sanat eğitimi, çocuk eğitimi ve doğal afetlerde zarar görmüş kişiler için bağışlar yapmakta; LGBT ve hasta çocuklar için kurulmuş kuruluşları desteklemektedir.

İlk yılları

Taylor Alison Swift 13 Aralık 1989 da Reading, Pensilvanya da doğdu. Babası, Scott Swift, mali danışman, annesi Andrea (kız soyadı Gardner) ise ev hanımıdır. İsmini annnesi şarkıcı James Taylor dan esinlenerek ve üniseks isimlerin iş hayatında yükselmesinde yardımcı olacağını düşündüğü için koymuştur. Vanderbilt Üniversitesi nde okuyan Austin adından küçük bir erkek kardeşi vardır. Hayatının ilk dönemlerini on bir dönümlük bir çam ağacı yetiştirme alanın bulunduğu Montgomery County, Pensilvanya da geçirdi. Dokuz yaşındayken ailesi Wyomissing, Pensilvanya ya taşındı, burada West Reading Elementary Center ve Wyomissing Area Junior/Senior Lisesi nde eğitim gördü. Aile yazları, sanatçının pek çok çocukluk anısının burada yaşadığını söylediği, Stone Harbor, New Jersey deki yazlıklarından geçirirdi.

Swift in ilk hobilerinden biri İngiliz biniciliğiydi. Ailesinin American Quarter ve Shetland pony türlerinde atları vardı ve Swift de bazı at gösterilerine katılmıştır. Ancak dokuz yaşındayken ilgisini, Grease, Annie, Bye Bye Birdie ve The Sound of Music in prodüksiyonunu yapan, Berks Gençler Tiyatro Akademisi ndeki müzikallere ve performanslara çevirdi. Ses ve oyunculuk dersleri için sık sık Broadway, New York a gitti. Ancak New York daki birkaç yıl süren seçmelerden bir sonuç alamayınca country müziğe yöneldi. Hafta sonlarını yerel festivallerde, kafelerde, fuarlarda, karaoke yarışmalarında, izci toplantılarında ve hastanelerde şarkı söyleyerek geçirirdi. On bir yaşındayken, birçok denemeden sonra, yerel yetenek yarışmasında LeAnn Rimes ın  Big Deal parçasını söyleyerek kazandı ve ona Strausstown amfitiyatrosunda Charlie Daniels ın konserinde ön sanatçı olarak çıkma fırsatı verildi. Country müziğe olan bu ilgisi ve isteği onu ortaokuldayken akranlarından uzaklaştırdı.

Bir gün Behind the Music programının Faith Hill hakkındaki bölümünü izledikten sonra hayallerini gerçekleştirebilmesi için kendisine göre inanılmaz olan şehre, Nashville a gitmesi gerektiğine karar verdi. Annesiyle birlikte Nasville a gitti ve Dolly Parton ve Dixie Chicks in şarkılarına yaptığı karaoke yorumlarının bulunduğu demoları Music Row daki plak şirketlerine verdi Ancak şirketler tarafından reddedildi, bunun üzerine  buradaki herkesin onun istediği şeyleri istediği, hayallerine ulaşabilmesi için farklı olmanın bir yolunu bulması gerektiğini fark etti. Spor etkinliklerinde -bunu hiçbir plak şirketiyle anlaşmadan 20.000 kişinin önünde performans sergileme fırsatı olarak gördüğü için-  The Star-Spangled Banner ı söyledi. On iki yaşındayken bir bilgisayar tamircisinden gitar çalmayı öğrendi bu ona ilk şarkısı  Lucky You yu yazması için ilham verdi. Daha önceden ulusal şiir yarışması için yazdığı  Monster in My Closet (Dolabımdaki Canavar) adlı şiirle birinci olmuştu ve şimdi de söz yazarlığına odaklanmaya başladı. 2003 te, Swift ve ailesi New York lu müzik menejeri Dan Dymtrow ile çalışmaya başladı. Swift, Dymtrow un yardımıyla Abercrombie & Fitch in  Yükselen Yıldızlar kampanyasının yüzü oldu; Maybelline Cosmetics için hazırlanan bir derleme CD ye özgün bir şarkıyla katkıda bulundu ve önde gelen plak şirketleriyle görüşmeler yaptı.RCA Records için yapılan bir deneme kaydında özgün parçalar seslendiren sekizinci sınıf öğrencisi Swift bir sanatçı gelişim anlaşmasına imza atmış ve Nashville e sık sık gitme fırsatı yakalamıştır.

Swift on dört yaşındayken, babası Merrill Lynch bankasının Nashville şubesine transfer oldu ve aile Hendersonville, Tennessee de göl kıyısında bir eve taşındı. Sanatçı daha sonra bunu ailesinin onun için yaptığı inanılmaz bir fedakarlık olarak tanımlamıştır. Swift Hendersonville Lisesi ne kayıt oldu, birinci ve ikinci sınıfı burada okudu. Fakat daha sonra turneye başladığı için evde eğitim seçeneği olan özel Hristiyan okulu Aaron Akademisine geçti. 2008 yılında tüm derslerini vererek lise diplomasını aldı.

Müzik kariyeri

2004-08: Kariyerinin başlaması ve Taylor Swift

Swift on dört yaşındayken Nashville a taşındı. RCA Records ile sanatçı gelişim anlaşması imzaladığı için burada Troy Verges, Brett Beavers, Brett James, Mac McAnally ve The Warren Brothers gibi deneyimli Music Row söz yazarlarıyla şarkı yazma fırsatı yakaladı. En sonunda Liz Rose ile kalıcı bir iş ilişkisi kurdu. Swift, Rose u bir RCA söz yazarları organizasyonunda görmüş ve ona birlikte çalışmayı önermişti. Her salı okuldan sonra iki saat birlikte şarkı yazma çalışmaları yapmaya başladılar. Rose bu çalışmalarla ilgili  Yaptığım en kolay şeylerden biriydi. Sadece onun editörlüğünü yapıyor gibiydim. Gelip o gün okulda neler olduğu ile ilgili şeyler yazıyordu. Ne anlatmaya çalıştığı çok net şekilde gösterirdi ve şarkılara çok rahat akılda kalıcı bölümler eklerdi. demiştir Şarkı yazma dışında Swift, Nathan Chapman ile demo kayıtlarına başladı. The Bitter End, New York ta yapılan BMI nin bir organizasyonunda performans sergiledikten sonra, Sony/ATV Music Publishing tarafından kiralandı ve bunu gerçekleştiren en genç söz yazarı oldu On beş yaşındayken, RCA Records tan ayrıldı. Bunun nedeni ise şirketin Swift on sekiz yaşına gelene kadar ona bireysel bir albüm yapmak yerine söz yazarı olarak diğer sanatçılarla birlikte çalışmasını istemesi, Swift tin ise artık parçalarıyla kendi albümünü çıkarmaya hazır olduğunu hissetmesiydi. Ayrıca bu dönemde, daha sonra Swift ve ailesine dava açacak olan, menajeri Dan Dymtrow ile de yollarını ayırdı. Swift daha sonra bununla ilgili  Kaçma zamanının gerçekten geldiğini hissediyordum. demiştir. 2005 te Bluebird Cafe de sahne alırken, Dreamworks Records ta çalışmış ve o dönemde kendi plak şirketi Big Machine Records u kurmaya hazırlanan, Scott Borchetta nın dikkatini çekti. Swift şirketin ilk sanatçısı oldu. Borchetta country müzik piyasasına giriş yapmak amacıyla Swift le CMA Müzik Festivali ne katıldı.

Swift Santa Maria, Kaliforniya daki Maverick Saloon & Grill de sahne alırken. (2006)

Şirketle anlaşmayı imzalamasından kısa bir süre sonra kendi adını taşıyan ilk albümü için çalışmalara başladı. Nashville ın eski yapımcılarıyla birkaç denemenin ardından Swift Big Machine i önceden demo kayıtlarında çalıştığı Nathan Chapman ı kiralamaya ikna etti. Bu Chapman nın bir stüdyo albümü için ilk çalışmasıydı fakat Swift aralarında bir kimya olduğunu hissediyordu. Taylor Swift albümünde Chapman nın biri dışında tüm çalışmaları yer aldı. Albümü küçüklüğüne dair bir günlük olarak tanımlayan sanatçı albümdeki çoğu şarkıyı lise birinci sınıftayken yazdı. Bu nedenle albümün gençlik aşklarından ve endişelerinden bahsettiği söylenebilir. Şarkılarına bakıldığına sanki 500 sevgilisi olmuş gibi geldiği ancak şarkıları tecrübeden daha çok gözlemleriyle yazdığını söylemektedir. Albümdeki üç şarkı -bunların ikisi single olarak yayınlandı- tamamen Swift tarafından yazıldı, diğer sekizin ise Liz Rose, Robert Ellis Orrall ve Angelo Petraglia yardımcı yazar olarak yer aldı. Albüm müzikal olarak da, geleneksel country enstrümanları ile günümüz rock gitarlarının karışımı olarak tanımlandı. Taylor Swift 2006 nın ekiminde yayınlandı ve müzik eleştirmenlerinden genellikle olumlu geri dönüşler aldı. The New York Times albümü pop ağırlıklı country tarzda, Swift ve ekibinin hem masum hem de alaycı sözler içeren küçük bir şaheseri olarak nitelendirdi. Popmatters sanatçının Taylor Swift ile yapabileceği çok şey olduğunu gösterdiğini bu yüzden kendisine geleneksel country ile yaptığı pop arasında bir yer edinebileceğini umduklarını söyledi. The New Yorker dan Sasha Frere-Jones Swift için bir  deha diyerek albümdeki  Our Song parçasını gayet başarılı bulduğunu belirtti. Rolling Stone da sanatçı için gayet istekli ama bir o kadar da olgun olgun olduğunu ve  Our Song un tıpkı Britney ve Patsy gibi insanlarda delicesine şarkıya katılma istediği uyandırdığını yazdı.

Albümün ilk single çalışması olan  Tim McGraw u haziran 2006 da yayınlandı. Sanatçı 2006 yı albümü tanıtmak amaçlı radyo programlarına katılarak geçirdi. Bunun hakkında  Şarkıcılar genellikle radyo tanıtımlarını altı hafta içerisinde bitirir ama benimki altı ay sürmüştü. demiştir. Yine bu dönemde Grand Ole Opry,Good Morning America ve TRL televizyon programlarına katıldı Tanıtım amacıyla l.e.i. giyim markasıyla çalıştı, ayrıca Verizon Wireless ın mobil müzik kampanyasına katıldı. Myspace de kendine belli bir hayran kitlesi oluşturdu, blog yazdı ve buralarda hayranlarına kişisel cevaplar verdi. Borchetta, müzik endüstrisindeki insanların onun henüz on altı yaşında bir kıza albüm çıkarmasını ilk başta olumsuz karşıladıklarını ancak olanlara bakıldığında Swift tin daha önce bilinmeyen bir dinleyici kitlesini yani  country dinleyen genç kızları ortaya çıkardığını söyledi.  Tim McGraw dan sonra 2007-2008 döneminde albümden beş single daha yayınlandı, bunlar sırasıyla:  Teardrops on My Guitar ,  Our Song ,  Picture to Burn ve  Should ve Said No dur. Tüm şarkılar Billboard Hot Country Songs listesinde üst sıralarda yer aldı,  Our Song ve  Should ve Said No bir numaraya kadar yükseldi. Sanatçı  Our Song u tek başına yazmıştı ve listenin tarihinde bir numaraya ulaşan bir şarkının hem yazarı hem söyleyeni olan en genç şarkıcıdır.  Teardrops on My Guitar country listeleri dışında Billboard Hot 100 ta da on üçüncü sırada yer alarak albümün hitlerinden biri oldu. İlk haftasında 39.000 kopya satan albüm mart 2011 verilerine göre dünya çapında toplamda 5.5 milyon kopya sattı. Sanatçı Taylor Swift tin ardından ekim 2007 de Sounds of the Season: The Taylor Swift Holiday Collection adlı bir noel albümü ve temmuz 2008 de de Beautiful Eyes adlı bir EP yayınladı.

Sanatçı albümün tanıtımı için pek çok organizasyona katıldı. Pek çok country şarkıcısının konserlerinde ön sanatçı olarak çıktı. 2006 nın sonlarında Rascal Flatts ın Me & My Gang adlı turnesinin son dokuz konserinde, önceki şarkıcı Eric Church ün kovulması üzerine, sahne aldı. Church kovulduktan sonra Swift le olan bir yazışmasında şakayla  Bu senin kalabalığın, seni sevecekler ve bana alacağın ilk altın plağı borçlusun demiş ve Swift altın plak aldıktan sonra Church e  Flatts ın turnesinde çok uzun ve gürültülü çaldığın için teşekkürler. Minnettarım. yazılı bir notla altın plağını göndermiştir. Sanatçı 2007 de George Strait in turnesinin yirmi konserinde, Kenny Chesney nin Flip-Flop Summer Tour u, Brad Paisley nin Bonfires & Amplifiers Tour u ve Tim McGraw la Faith Hill in Soul2Soul II Tour u kapsamında yapılan konserlerin birkaçında sahne aldı. 2008 de yine Rascal Flatts la çalıştı, onların Still Feels Good Tour una katıldı. Kendininkiler dışında Beyoncé, Rihanna, John Waite, Lynyrd Skynyrd ve Eminem den de şarkılar seslendirdi Katıldığı bu konserlerin öncesi ve sonrasında, kimi zaman dört saati bulan, hayranlarıyla tanışma seansları yaptı.

2007 de Alan Jackson ile birlikte Nashville Songwriters Association nın Yılın Söz yazarı/Şarkıcısı ödülünü kazandı. Swift bu ödülü kazanan en genç şarkıcıdır. Ayrıca Country Müzik Derneği den En İyi Yeni Sanatçı ödülünü aldı. 2008 de ise Country Müzik Akademisi Ödülleri (ACM) de En İyi Yeni Kadın Vokalist ve Amerikan Müzik Ödülleri nde de Favori Kadın Country Şarkıcı ödülünü kazandı. BMI Ödülleri nde Taylor Swiftte yer alan şarkılarla toplam yedi ödül kazandı. Ayrıca 2008 Grammy Ödülleri nde En İyi Sanatçı kategorisinde aday gösterildi fakat ödülü Amy Winehouse kazandı.

2008 - 2010: Fearless ve 2009 MTV VMA olayı


Taylor Swift in ikinci albümü olan Fearless ABD de 11 Kasım 2008 de satışa sunuldu. Albüm, yayınlandığı hafta Billboard 200 listesine bir numara olarak girdi. İlk haftasında elde ettiği 592.304 lük satış rakamıyla, 2008 yılındaki, country şarkıcıları arasında, en iyi satış grafiğini elde etti. Bunun yanı sıra Birleşik Devletler de 2008 yılında tüm müzik türlerindeki kadın sanatçılar arasında da en yüksek ilk hafta satış rakabını elde etti ve genelde de Lil Wayne, AC/DC ve Coldplay in ardından dördüncü sırada geldi. Albümün ilk teklisi  Love Story hem country hem de pop listelerinde büyük başarı elde etti. Dijital ortamda ilk hafta satışı 129.000 olarak kaydedilen şarkı, Taylor Swift in dijital ortamdaki pek çok rekor satışınında başlangıcı oldu.Ayrıca 2004 yılından beri dijital ortamdaki albüm satışlarını inceleyen Nielsen SoundScan nin raporlarına göre Swift in albümünün ilk hafta satış başarısı en iyiler arasında dördüncü sıradaydı. Yayınlanmasının üzerinden sekiz hafta geçmesine rağmen listelerde zirvede olan Fearless, o hafta 338,467 kez indirildi, böylece tarih boyunca country albümleri arasında en çok indirilen albüm oldu. 18 Nisan 2009 tarihinde listelerde Fearless birinci sıradayken Taylor Swift te ikinci sıradaydı. Albüm yayınlandığı ilk haftada içinde yer alan yedi şarkı Billboard Hot 100 listesine girdi. White Horse şarkısının Billboard Hot 100 listesinde on üç numarada yer almasıyla, Swift bu listenin Top 20 sine 2008 yılında altı şarkı sokmayı başarmış oldu ve bu listenin tarihi boyunca ilk defa gerçekleşti. Fearless albümünde bulunan toplam 13 şarkının 11 i bu listeye girmeyi başardı.Albümde yer alan  Change şarkısı USA takımının 2008 Yaz Olimpiyatları ndaki çabalarını desteklemek için yapılan soundtrackte yer aldı.Albümün çıkış şarkısı olan Love Story 12 Eylül 2008 de yayınlandı. Şarkının video klibi Romeo ve Juliet üzerine kuruldu. Şarkı iTunes Store Top Downloaded Songs listesinde iki numaraya, Billboard Hot 100 listesinde de dört numaraya kadar ulaştı. Fearless albümünün ikinci teklisi  White Horse 8 Aralık 2008 de yayınlandı. Şarkının video klibinin prömiyeri 7 Şubat 2009 da CMT kanalında gerçekleşti. Şarkı Billboard Hot Country Songs listesinde en yüksek iki numaraya ulaştı. Sanatçının, bu ve  Forever & Always adlı şarkısını eski sevgilisi Joe Jonas a yazdığı iddia edilmektedir. Taylor Swift She was the first artist in the history of Nielsen SoundScan verilerine göre yıl içerisinde Top 10 iki albüm sokabilen ilk kadın sanatçıdır.Ayrıca Billboard 200 listesinde sekiz hafta boyunca aralıksız zirvede kalan ilk country kadın vokali unvanını da taşımaktadır. Swift Billboard dergisi tarafından Top Country Artist , Hot Country Songwriter of 2008 ve country müzikte 2008 in en çok satan sanatçısı seçildi. Swift Nielsen SoundScan nin  2008 yılında Kanada da en çok satan on sanatçı listesinde yedince sırada yer aldı. Fearless ve Taylor Swift 2008 yılının sonunda Year-End Canadian Country Albums listesinde sırasıyla bir ve ikinci sırada yer aldılar.

2009 ocak ayında, Swift in Fearless Tour adlı turnesinin Kuzey Amerika ayağı konserleri açıklandı. Turne kapsamında Kanada ve Birleşik Devletler de altı ay içerisinde toplam 38 eyalet, 52 şehirde konser verilmesi planlandı. Turne 23 nisanda ABD nin Indiana eyaletindeki Evasnville konseriyle başladı. Aynı ay Swift ilk kez Saturday Night Live programını sundu. Swift 8 Şubat 2009 da gerçekleştirilen 51. Grammy Ödülleri Töreni ne katıldı ve törende Miley Cyrus ile Fifteen şarkısını söylediler. 8 Şubat haftasının sonunda Love Story tarihte dijital ortamda en çok satılan country şarkısı oldu.. Taylor Swift ikinci stüdyo albümünü, Fearless, yayınladıktan sonra, Hannah Montana: The Movie filminin soundtrack i için  Crazier isimli şarkısını yayınladı. Fearless 44. Geleneksel Country Müzik Akademisi Ödülleri nde  yılın albümü seçildi ve Swift ACM (Country Müzik Akademisi) tarihinde  Yılın Albümü ödülünü kazanan en genç sanatçı oldu. Akademi Swift in 2008 yılından beri olan albüm ve single satış başarısını ve yeteneğini övdü. Ayrıca Akademi Swift in, gençlerin country müziğe olan ilgisini arttırdığını da söyledi.

2009 MTV Video Müzik Ödülleri nde Swift teşekkür konuşmasını yaparken, West sahneye çıktı ve Swift in elinden mikrofonu alıp konuşmaya başladı.

13 Eylül 2009 da sanatçı MTV Video Müzik Ödülleri ine katıldı ve  You Belong with Me şarkısıyla performans sergiledi. Ayrıca törende  En İyi Kadın Video dalında ödül kazandı böylece MTV VMA den ödül kazanan ilk country sanatçısı unvanını aldı.Swift ödülünü aldıktan sonra teşekkür konuşmasını yaparken rapper Kanye West sahneye çıkıp mikrofonu Swift in elinden alarak  Taylor, senin adına gerçekten sevindim ve konuşmanı bitirmene izin vereceğim dedi ve ardından izleyicilere dönerek  ...ama Beyoncé [Knowles] nin videosu tüm zamanların en iyisiydi. dedi. (Beyonce nin Single Ladies (Put a Ring on It) şarkısının video klibinden bahsetmektedir.)[105][106] Hayretler içinde kalan sanatçı konuşmasını bitirmeden sahneden indi. Olaydan sonra tören devam etti ve  Yılın Videosu ödülünü  Single Ladies şarkısının videosuyla Beyonce nin kazandığı açıklandı. Sanatçı sahneye çıktıktan sonra Swift i çağırdı ve konuşmasını bitirmesini rica etti. Sonraki günlerde Kanye West, yaptığı davranış yüzünden kendi blogunda Taylor Swift ten özür diledi.West törende yaptığı pek çok ünlü, hayran ve eleştirmen tarafından eleştirildi. West in yaptığı davranışı eleştirenlerden biri de Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barack Obama oldu, Obama West için  sersem herif dedi.West bu tepkilerin üzerine blogunda ikinci bir özür yazısı yayınladı ve olayın ertesi günü konuk olarak katıldığı The Jay Leno Show da Swift ten bir de kamuoyu karşısında özür diledi. Olaydan üç gün sonra The View programına katılan Swift bu konu hakkında konuştu. Sanatçı, West i sahnede gördüğünde kendisini tebrik edeceğini sanıp heyecanlandığını ancak sonrasının kendisi için tam bir hayal kırıklığı olduğunu dile getirdi. Sanatçı olaydan sonra West ile herhangi bir konuşma yapmadıklarını da ekledi. Swift in The View programına katılmasının ardından West sanatçı ile iletişime geçti ve kendisinden kişisel olarak yeniden özür diledi, Swift de bu özürü kabul etti. Ancak 8 Kasım 2010 da West in Minnesota radyosuna verdiği röportajda 2009 VMA le ilgili bazı söylemleri özürü ile çelişkiydi, bu röportajdan sonra West sözünden döndüğü gerekçesiyle kamuoyundan yine olumsuz tepkiler aldı. Swift 2010 MTV VMA da geçen yıl West le yaşadığı olay ve West in yaptıkları ile ilgili yazdığı  Innocent isimli şarkısıyla performans sergiledi.

11 Kasım 2009 da Swift Country Müzik Ödülleri nde  Yılın Gösteri Sanatçısı ödülünü kazanarak, bu ödülü kazanan en genç sanatçı ve ödül töreni tarihinde bu kategoride ödül kazanan altı kadından biri oldu. 14 Kasım haftasında sanatçının Fearless albünde yer alan sekiz şarkısının Billboard Hot 100 listesinde yer almasıyla, Swift aynı hafta içerisinde listeye en çok şarkı sokan kadın sanatçı oldu. O hafta içerisinde listede yer alan şarkıların beş tanesi albümün özel sürümünde yer alan şarkılardı ve bunların hepsi listede ilk 30 daydı. Şarkılar,  Jump Then Fall (10 numarada),  Untouchable (19 numarada),  The Other Side of the Door (22 numarada),  Superstar (27 numarada) ve  Come in With the Rain (30 numarada) dir. Bunların yanı sıra listeye daha önceden de girmiş  You Belong with Me ,  Forever & Always ve  Fifteen de o hafta listede sırasıyla on dört, otuz dört ve kırk altı numarada yer aldı.

2010 - 2012: Speak Now

Ana madde: Speak Now
Swift in Speak Now World Tour daki performansından bir görüntü. (temmuz 2011)

Sanatçı 2009 yılında Valentine s Day filminde rol aldı ve filmin film müziği albümü için  Today Was a Fairytale adlı şarkısını verdi. 19 Ocak 2009 iTunes ta satışa sunulan şarkı, ABD Billboard Hot 100 listesinde iki numaraya kadar ulaştı. Ayrıca sanatçının bu listede ilk ona giren altıncı, ilk 40 a giren 23. şarkısı oldu. Nielsen SoundScan verilerine göre,  Today Was a Fairtale ilk haftasına 350.000 nin üzerinde bir satış rakamına ulaşmış, böylece Swift e  ilk haftasında dijital ortamda en çok satan kadın sanatçı unvanını kazandırmıştır. Birleşik Devletler Deki başarısının yanı sıra, şarkı Kanada Hot 100 listesinde zirveye ulaşarak Swift in Kanada da ki ilk bir numarası olmuştur. Sanatçı 2010 şubat ayında Fearless Tour kapsamında Avustralya da beş şehirde konser verdi. Bu konserlerde ön sanatçı olarak Gloriana sahne aldı. 2010 temmuzunun ortalarında Billboard dergisinin adının  Speak Now olacağını duyurduğu albüm 25 Ekim 2010 da yayınlandı. Swift in üçüncü stüdyo albümü olan Speak Now daki bütün şarkılar sanatçının kendisi tarafından yazıldı. Albümün prodüktörlüğünü ise Nathan Chapman ve Swift birlikte yaptı. 4 Ağustos 2010 da albümün ilk teklisi olacak olan  Mine İnternet e sızdırıldı, bu sebeple sanatçının yapım şirketi Big Machine teklinin yayın tarihini öne almayı kararlaştırdı ve tarih 16 ağustostan 4 ağustosa alındı. Sanatçı albümün ikinci teklisi  Back to December ile 44. Country Müzik Ödülleri nde performans sergiledi. Albümün tanıtımı için 2011 kışında toplamda 111 konseri kapsayan Speak Now World Tour turnesine başlandı. Turnenin ilk ayağı Asya ydı ve ilk konser 9 şubatta Singapur da yapıldı. Konserin bu ayağı 21 şubatta Hong-Kong ta verilen konserle son buldu ve sanatçı ilk Avrupa ardından da Kuzey Amerika ayakları kapsamında yapılan konserleri tamamladı. Sanatçı turne sırasında bronşit olduğu için bazı konserleri ertelemek zorunda kaldı ancak konserler Swift iyileştikten sonra kaldığı yerden devam etti. Swift 21 Kasım 2011 de ilk konser albümü olan Speak Now World Tour Live ı yayınladı. Albümde, turnenin Kuzey Amerika ayağı kapsamında yapılan konserlerde sergilenen on yedi performans yer almaktadır.

Albüm 2010 da ABD de yaklaşık 4,470,000 sattı ve yılın en çok satan albümü oldu. Ayrıca albümde bulunan şarkılar dijital ortamda 9.9 milyon kopya satışına ulaştı. Sanatçı Rolling Stone dergisinin hazırladığı son on yılı kapsayan  Quenn Of Pops listesinde iki numarada yer aldı.[134] Sanatçı elinde hazır bulunan 25 yeni şarkı olduğunu ve Speak Now ın ardından yeni bir albüm hazırlığına başladığını belirtti. Albümün 2012 nin sonlarına doğru yayınlanacağı söylenmektedir. Swift yeni şarkılar hakkında ise  Dürüst olursam eğer onlar üzgün. açıklamasında bulundu.

23 Aralık 2011 de sanatçı kişisel Twitter hesabında  Uzun bir süredir gerçekleşmesi için çok heyecanlandığım bir şey çok yakında olacak. şeklinde bir tweet yazdı. Birkaç saat sonra, Açlık Oyunları filminin soundtrack albümde yer aldığını duyurdu. Sanatçı,  Safe & Sound adlı bir şarkı yaptı ve bu albümün yayınlanan ilk şarkısı oldu. Şarkının bestesinin yapılışında Swift tin yanı sıra şarkıya vokalde eşlik eden The Civil Wars da çalıştı. 8 Ocak 2012 de açıklanan Nielsen SoundScan verilerine göre, sanatçı 2011 in sonunda dijital ortamda 41,821,000 satış rakamıyla (dijital ortamda) tüm zamanların en çok satan beşinci (ayrıca en çok satan dördüncü kadın sanatçı) sanatçı olmuştur.

12 Şubat 2012 de gerçekleşen 54. Grammy Ödülleri nde üç dalda aday gösterilmiş,  Mean şarkısıyla En İyi Country Şarkı ve En Country Solo Performansı kategorilerinde ödül kazanmıştır. Ancak  Speak Now ile aday gösterildiği En İyi Country Albüm kategorisinde ödülü Own the Night ile Lady Antebellum kazanmıştır.

2012 ve sonrası: Red

Sanatçı, 22 Ekim 2012 de Red adıyla yeni bir albüm çıkardı. Albümün ilk single ı  We Are Never Ever Getting Back Together satışa sunulduğu ilk hafta Lady Gaga nın  Born This Way şarkısıyla geçtiğimiz yıl kırdığı rekoru kırmış ve tarihte dijital ortamda en hızlı satılan şarkı unvanına sahip olmuş, 1 Eylül de ise Billboard Hot 100 listesinin zirvesine 72 numaradan zıplamıştır.

Özel hayatı

Swift tin yazlık evinin bulunduğu Watch Hill, Rhode Island tan bir görüntü.

Sanatçı Midtown Nashville, Tennessee de üç yatak odalı, dubleks bir çatı katında yaşamaktadır. Ayrıca Beverly Hills, Kaliforniya da da sık kullandığı başka bir konutu da bulunmaktadır. Watch Hill, Rhode Island ta bulunan sekiz yatak odalı bir yazlık eve sahiptir. Bunların yanı sıra Swift, ailesine Belle Meade, Tennessee de dört yatak odalı bir ev satın almıştır. Forbes dergisinin hazırladığı en çok kazanan ünlüler listesine 2009 da 18 milyon dolarla, 2010 da 45 milyon dolarla,2011 de 45 milyon dolarla ve 2012 de de 57 milyon dolarla yer almıştır.

İlişkileri

Swift 2008 temmuz-ekimde şarkıcı Joe Jonas la, 2009 sonbaharında da (ekim-aralık) oyuncu Taylor Lautner ile çıktı. 2009 un sonlarından 2010 nun başlarında kadar adı müzisyen John Mayer le anıldı. 2010 nun sonlarında (ekim-aralık) aktör Jake Gyllenhaal ile çıktı.Ayrılmalarından sonra 2011 ocak-şubatta tekrar birlikte görüldüler. 2012 yazından sonbaharına kadar (temmuz-eylül) Robert F. Kennedy, Jr. ın oğlu Conor Kennedy le ve son olarak ekim 2012-ocak 2013 arasında One Direction grubunun üyelerinden Harry Styles ile çıktı.

Politika

Swift tin on sekiz yaşını doldurduktan sonra, oy vermek için kaydoldu. 2008 başkanlık seçimlerinde kadınların politikaya katılımını, oy kullanmasını arttırmayı amaçlayan Every Women Counts kampanyasına ve pek çok sanatçının da desteklediği Vote (For Your) Country (Ülke(n) İçin Oy Ver) kampanyası için kamu hizmeti duyurusuna katıldı. Sanatçı işinin insanların kime oy vereceğini etkilemek veya değiştirmek olmadığını belirtmiştir. Obama nın göreve başlamasından sonra Rolling Stone dergisine başkanı desteklediğini belirten  Bu ülkenin bir başkanlık seçimi sonrası hiç bu kadar mutlu olduğunu görmemiştim. Katıldığım ilk seçimin böyle geçmesinden çok memnunum. demecini verdi.

2010 da eski ABD başkanı George H. W. Bush Swift tin Kennebunkport, Maine de, video klibi için hazırlanan özel televizyon yayına katıldı. ve programdan sonra Swift için çok iyi ve sağlam karakterli dedi. 2012 de, yaptığı bağışlar nedeniyle Kids Choice Ödülleri tarafından kendisine The Big Help ödülü verildi. Sanatçıya ödülünü Michelle Obama verdi ve onu sunarken  Bu ödülün sahibi müzik piyasasının zirvesinde fakat hala ayaklarını yere basmayı biliyor. 22 yaşında birinin başarmayı umduğu her şeyi başarabilmiş biri. demiştir. Swift, Frist Lady yi bir rol modeli olarak gördüğünü belirtti. 2012 de verdiği bir röportajda (başkanlık seçimlerinin yaklaştığı bir tarihte) seçimleri mümkün olduğunca takip etmeye çalıştığını fakat politika hakkında konuşmasının insanları etkileyebileceğini düşündüğü için bu konudan bahsetmek istemediğini söyledi. Amerikan tarihiyle ilgilenmekte, Abraham Lincoln, John Adams, the Founding Fathers ve Ellis Island hakkında kitaplar okumaktadır.

Sanatçı Kennedy lerin aile dostudur. Rory Kennedy sanatçı hakkında  Hepimizin iyi bir arkadaşı oldu. Harika biri, onu seviyoruz. demiştir. Şarkıcının hayranı olduğu Ethel Kennedy ye onunla olan arkadaşlığı sorulduğunda o da sanatçıyı sevdiğini belirtmiştir. Rory  Annem ve Taylor Swift arasında iyi bir karşılıklı bir beğeni var ve ben bunu seviyorum. Bunun daha çok Taylor la ilgili olduğunu düşünüyorum çünkü jenerasyonları birbirleriyle bağdaştırabiliyor ... Müthiş biri ve genç kızlar için hatta kadınlar için gerçek bir rol modeli ... Meraklı ve ilgili. demiştir.

Ödüller ve adaylıkları


Taylor Swift şu ana kadar yedi Grammy Ödülü, on Amerikan Müzik Ödülü, yedi CMA Ödülü, altı ACM Ödülü ve on üç BMI Ödülü kazanmıştır. Şarkı sözü yazarı olarak ise Nashville Songwriters Association ve Songwriters Hall of Fame tarafından ödüllendirilmiştir.

Diskografi


Albümler
  • 2006: Taylor Swift
  • 2008: Fearless
  • 2010: Speak Now
  • 2012: Red

Konser turneleri

  • Fearless Tour (2009-10)
  • Speak Now World Tour (2010-12)
  • Red Tour (2013)

Filmografi

Film

Televizyon
Yıl Başlık Rol Notlar
2009 CSI: Crime Scene Investigation Haley Jones Bölüm:  Turn, Turn, Turn
2009 Saturday Night Live Sunucu Ayrıca konuk müzisyen
2011 T.I. and Tiny: The Family Hustle Herself Episode:  America s Sweetheart
2013 New Girl Elaine Episode:  Elaine s Big Day
Yıl Başlık Rol Notlar
2009 Jonas Brothers: The 3D Concert Experience Kendisi Cameo
2009 Hannah Montana: The Movie Kendisi Cameo
2010 Valentine s Day Felicia Oynadığı ilk film
2012 The Lorax Audrey Seslendirme

kaynak:wiki

Ekleyen:Beyza Koçak

Taylor Swift Şarkıları, Video Klipleri

Rastgele Şarkıcılar

 
 
 

© Video Klip İzle, Albüm Dinle, Şarkı Sözleri | zindemuzik.com